1950 Model Jaguar Elektrikli Otomobile Dönüştürüldü

1950 Model Jaguar Elektrikli Otomobile Dönüştürüldü

15 Mayıs 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil pazarının hızla gelişmesi ile birlikte içten yanmalı motorlu araçların da dönüşüm faaliyetleri hız kazandı. Özellikle klasik araçların dönüşümlerine öncelik verilmeye başlandı. Daha önce sizlere sunduğumuz 1961 model Rollys Royce Elektrikli Otomobil Dönüşümü yazımızda klasik otomobillerin dönüşümünün başarılı olduğundan bahsetmiştik. Şimdi ise biraz daha yaşlı bir araç olan 1950 model Jaguar‘ın dönüşümüne bakacağız.

1950 Jaguar son derece büyük bir araç ve bu araç SuperfastMatt tarafından dönüşüm faaliyetlerine tabi tutulacak. Ancak bazı zorluklar ile karşılaşıldı. Özellikle batarya paketi yerleştirmek için son derece dar alanlara sahip olan Jaguar için Tesla Model 3 bataryası yerleştirilme kararı alındı. Ön kaput ve arka kaput altında yer bulunamayınca tıpkı Tesla gibi taban kısmına batarya yerleştirme planı yapıldı.

Bir diğer önemli sorun ise elektrik motorunun nereye yerleştirileceğiydi. Aracın aks kısmında da yeterli bir alan yoktu. İçten yanmalı motor çıksa bile yere yakınlığı ile bilinen bu araç için yerleşim son derece zor oldu. Bir de taban kısmına batarya yerleştirilince iyice dar bir alanda çalışmalar sürdürülmeye çalışıldı.

Ayrıca denetleyicileri ve pil yönetim sistemini için de yer kalmayınca aracın çatı katı kullanıldı. Buraya BMS ve diğer ekipmanları yerleştirmek batarya yerleştirmekten daha kolay oldu. Nitekim çok büyük değişiklikler yapılmadan BMS gibi sistemler de araca yerleştirilmiş oldu. Ortaya çıkan son durumda bataryalar taban kısmında, motor arka tarafta ve yönetim sistemi ise aracın çatı kısmında yer aldı.

İzleyeceğiniz bu dönüşüm videosundaki büyük macera, pil modülleri için yer bulmak olmalı. Bu yüzden, arabanın ortasında çerçeve raylarının içine gireceklerine karar verdikten sonra dönüşümü yapan kişi Matt, şasiye sertliğini veren çapraz desteği keserek üst üste yığmaya karar verdiği dört modüle yol açmaya devam ediyor. Bu açıkça aracın yapısal sağlamlığını etkileyecek ancak pil modülleri yerleştirildikten sonra bir miktar destek ekleyerek bunun bir kısmını geri alabileceğinden emin. İzledikten sonra yorum yapmayı ihmal etmeyin.