2010 ile 2020 Arasında Satılan Hibrit Elektrikli Araçlarda 76 GWh Pil Kullanıldı

2010 ile 2020 Arasında Satılan Hibrit Elektrikli Araçlarda 76 GWh Pil Kullanıldı

1 Ağustos 2021 0 Yazar: emre ekici

ABD DOE’nin Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Ofisi tarafından vurgulanan çok ilginç bir Argonne Ulusal Laboratuvarı araştırmasına göre yalnızca beş lityum iyon pil üreticisi, 2010-2020’de ABD’de satılan fişli elektrikli otomobiller için neredeyse tüm pil hücrelerini üretti. Bu beş firma şu şekilde sıralanabilir; Panasonic, LG Chem’in LG Energy Solution Firması, Envision AESC, Samsung SDI ve SK Innovation.

11 yıllık dönemde (2010-2020) toplam hacim yaklaşık 76 GWh’dir. İlginç bir şekilde, bunun %74’ü (56 GWh) Panasonic’e düştü. Bu büyük pay, Tesla’nın satış hacminin (piyasanın geri kalanından daha yüksek) ve aynı zamanda Tesla otomobillerindeki en büyük (veya en büyüklerden biri) pil paketlerinin bir sonucudur.

“Panasonic, tüm hücrelerin %74’ünü sağladı ve bu hücrelerin çoğunluğu Tesla araçları için Tesla pil paketlerine takıldı. Panasonic pil hücrelerinin küçük bir yüzdesi, Ford, Toyota ve Honda tarafından üretilen araçlara takılan Panasonic pil paketlerine gitti. ”

LG Chem’in LG Energy Solution pil hücreleri çoğunlukla Chevrolet tarafından kullanılırken Envision AESC, yalnızca bir otomobil üreticisine – Nissan’a tedarik sağlamanın olağanüstü bir örneğidir.

“LG Chem pil hücreleri ve pil paketleri öncelikle Chevrolet tarafından üretilen araçlara girdi, daha küçük miktarlar Audi, Hyundai ve diğer araç markalarına girdi. Tüm AESC hücreleri ve pil paketleri Nissan araçlarına girdi ve onu tek bir pil tedarik eden tek hücre üreticisi haline getirdi.”

Birden fazla pil üreticisinin üretim kapasitesine büyük yatırım yapması nedeniyle, gelecek bize hem hacim hem de daha fazla çeşitlilik açısından pazarın hızlı bir şekilde genişlemesini sağlamalıdır.