2019 Yılında En Uzun Menzile Sahip Elektrikli Otomobiller Hangileri ?

2019 Yılında En Uzun Menzile Sahip Elektrikli Otomobiller Hangileri ?

31 Ocak 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil düşünen kullanıcılar hiç şüphe yok ki ilk olarak menzil sorununu göz önüne alırlar. Ancak günümüz teknolojisi ile 650 km‘ye kadar menzili olan araçları görmemiz mümkün. Bu sayede kullanıcıların artık menzil kaygısını azaltması ve elektrikli otomobillere daha iyi gözle bakması gerekir.

Elektrikli otomobil düşünecekler için 2019 yılında en uzun menzile sahip elektrikli otomobilleri sıraladık ve alabileceğiniz orta segment araçlar üzerinde yoğunlaştık.

Elektrikli otomobiller için menzil derecelendirme kuruluşları kullanıcıların hangi aracın menzilinin ne kadar olduğunu analiz eder. Sektörde önde gelen derecelendirme kuruluşları EPA, WLTP ve WEDC‘dir. En yaygın ve realiteye en yakın olanı EPA’dır. Biz de b yazımızda EPA’ya göre elektrikli otomobillerin menzillerini kıyasladık.

8. Kia Soul EV

Kia firması tarafından geliştirilen Soul EV, ilk başta uzun mesafeler için tasarlanmıştı. Ancak yeni teknolojiler ile birlikte diğer firmalar da menzil konusunda önemli adım attı. Kia bu aracı için toplamda 391 km menzil değeri sağlıyor. Şehir içi kullanım için ideal bir menzil diyebiliriz.

7- Hyundai Kona Elektrik

Hyundai ise Kona Elektrik ile kullanıcılar karşısına çıktı. Amerika pazarında Tesla araçlarından sonra en çok menzil giden Hyundai Kona, toplamda 415 km menzil değerine sahip. Kona, 32 kWh ve 39 kWh batarya seçenekleri ile kullanıcılara sunuluyor. 0-100 km/s hıza 9,3 saniyede ulaşabilen model, güçlü batarya seçeneğinde ise bu hıza 7,6 saniyede ulaşıyor.

6- Tesla Model X Performans Kasası

Tesla Model X serisini iki farklı kasa ile kullanıcılara sundu. Model X Performans kasa toplamda 490 km‘lik bir menzil değeri sağlıyor. Şehirler arası yolculuğa çıkabilmeniz için ideal bir araç diyebiliriz. Uzun yollarda çıkmadan önce şarj işlemi yapılır ve yolun yarısında iken yeniden bir şarj işlemi yapılarak yollar kat edilebilir.

Dört çeker özelliğe sahip olan Tesla Model X Performance 250 beygir güce sahip. 2250 kg olan bu araç ağırlığı ve gücü ile bu menzili sağlayabilmesi taktir edilecek bir durum.

5- Tesla Model 3 Performans

Tesla araçları, menzil sıralamasında hep ön sıralarda yer alıyor. Bunun sebebi düzgün yönetilen bataryalar ve bu yönetimde etkili olan batarya yönetim sistemidir. Bu iki algoritmayı düzgün çalıştıran üreticiler genelde uzun menzilleri yakalayabiliyor. Tesla Model 3 Performans serisi toplamda 337 km‘lik bir menzil değeri sağlayabiliyor.

4- Tesla Model 3 Uzun Menzil

Tesla modellerinden uzun menzilli olan yüksek batarya yüküne sahip. 0-100 km/s aralığını sadece 3.2 saniyede alan bu aracın her tekerinde bir elektrik motoru bulunuyor.

518 km toplam menzile sahip olan Tesla Model 3 Uzun menzil aynı zamanda 5 kişilik oturma kapasitesi ile sunuluyor. Supercharger ile 15 dakika gibi kısa bir sürede %80 oranında şarj olabiliyor.

3- Tesla Model X Uzun Menzil

Tesla Model X uzun menzil kasası toplamda 500 km‘yi aşan bir özelliğe sahip. Diğer Tesla Modelleri gibi kısa sürede hızlanıyor ve 5 kişilik yolcu kapasitesi ile sunulacak. Bu araçların orijinal ismi ise 300 plus’tır. 300 mil menzili aşan araçlar kategorisinde yer almaktadır.

2- Tesla Model S Performans

Bu elektrikli otomobil de 300 plus ailesinde yer alıyor. 0-100 km/s hızlanması 2.4 saniye olarak belirlendi. Dört tekerden çekiş özelliğine sahip olan Tesla Model S Performans toplamda 560 km menzil ile sizlere sunuluyor.

1- Tesla Model S Uzun Menzil

Listemizin #1 numarasında bir Tesla aracı mevcut. En uzun mesafeler denilince akıllara sürekli Tesla arabaları gelir. 600 km menzili bulan bu elektrikli otomobil uzun yollar için ideal bir seçim olacak.

Yine 5 kişilik oturma kapasitesi olan bu araç 300 plus ailesi arasında yer almaktadır. Standart olarak her tekerden çekiş özelliği de bu araca entegre edilmiş durumda.