2019 Yılının En Güvenli Elektrikli Otomobili Hangisi ?

2019 Yılının En Güvenli Elektrikli Otomobili Hangisi ?

25 Ocak 2020 0 Yazar: emre ekici

Güvenlik Testi Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Binek otomobiller için sağlamlık testi Euro NCAP adı verilen kuruluş tarafından yapılmaktadır. Aynı zamanda bu test elektrikli otomobiller için de geçerlidir. Bir elektrikli otomobilin seri üretime geçebilmesi için öncelikle prototip aracın Euro NCAP testini geçmesi gerekir.

Bu test aracın önden, yanlardan ve arkadan darbeye maruz bırakılarak araç üzerindeki etkisi incelenir. Aşağıdaki örnek videoda görüldüğü gibi bir araç hurdaya ayrılır. Bu testin sonucuna göre daha doğrusu aracın aldığı hasara göre 1 ile 5 arasında derecelendirme yapılır.

Peki 2019 yılı içerisinde birçok elektrikli otomobil tanıtıldı ve prototipleri üretildi. Hangi elektrikli otomobil 2019 yılına damga vurdu ve en güvenli elektrikli otomobil oldu ? Şimdi bu konuyu açıklamaya çalışacağız.

En Güvenli Elektrikli Otomobil Hangisi ?

2019 yılı içerisinde MG ZS EV, Ford Tourneo Custom, Tesla otomobilleri ve diğer otomobillerin testleri yapıldı. Hepsi de Euro NCAP testinden beş yıldız almayı başardı ancak testin sadece çarpışma tarafı tamamlandı. Diğer kısmı da yapılan km ve kaza oranıdır.

Diğer taraftan Volkswagen e-up, Skoda CITIGOev ve Seat Mii gibi elektrikli otomobiller testten 3 yıldız alarak bizim inceleme listemizin dışına çıkmışlardır.

Biz 5 yıldız alan araçlar üzerinde inceleme yapacağız. Tüm araçlar analiz edildiğinde Tesla otomobillerinin diğer elektrikli otomobillerden bazı üstünlükleri mevcut.

Tesla elektrikli otomobillerinde otonom sürüş özelliğinden dolayı kaza riski en aza inmektedir. Otonom sürüş olmadığı her 2.63 milyon km‘de, bir Tesla otomobili kazaya karışmış. Otonom sürüş dahil edildiğinde ise her 5 milyon km’de, Tesla otomobilleri bir kazaya karışmış.

Amerika sınırları içerisinde bu analiz yapıldığında ise her 770 bin km‘de, bir Tesla otomobili kazaya karışmış olarak görebiliyoruz. Diğer elektrikli otomobiller ile kıyaslandığında hem Euro NCAP hem de kilometre bazlı analizde Tesla arabalarının en güvenli elektrikli otomobiller olduğu sonucuna varıyoruz.