2021 Jeep Wrangler 4xe, İki Elektrik Motorlu Plug-in Hibrit Olarak Sunulacak

2021 Jeep Wrangler 4xe, İki Elektrik Motorlu Plug-in Hibrit Olarak Sunulacak

6 Ekim 2020 0 Yazar: emre ekici

Jeep firması yeni nesil SUV’ları için elektrik tercihini belirledi. Plug-in hibrit otomobil olarak sunulacak olan Wrangler serisi hem iki elektrik motoruna sahip olacak hem de dizel bir araçtan daha fazla tork üretecek.

Jeep’in tüm serisini elektriklendirme misyonu bugün 2021 Wrangler 4xe plug-in hibrid ile devam ediyor. Bu yaz Avrupa’daki showroomlara gelmeye başlayan Renegade ve Compass 4xe modellerine katılacak. Ancak iki elektrikli motorun eklenmesi, Wrangler 4xe’nin arazi hırslarını bastırmıyor – yine de markanın gıpta ile bakılan Trail Rated rozetini kazanıyor. Yine de bu zorlu arazi yollarının sessizce üstesinden gelebilir.

Jeep, FCA’nın turboşarjlı 2.0 litrelik motorunu iki elektrik motoru ve ikinci sıra koltukların altında oturan 400 voltluk, 17 kilovat saatlik bir lityum iyon pil paketi ile yeniliyor Plug-in hibrid sistem, toplam 375 beygir gücü (280 kilowatt) ve 637 Newton-metre tork üretecek.

Güç aktarım sistemi üç sürüş moduna sahip olarak sunulacak: Hibrit, Elektrikli ve eSave.  Hibrit modu varsayılan olarak kullanılacak, benzinli motordan güç eklemeden önce pil gücünü kullanacak. Elektrik modu, akü minimum şarjına ulaşana kadar sessiz, saf elektrikle çalışmaya izin verecek ve bu noktada 2.0 litrelik motor devreye girecek. Sistem, 40 km kadar saf elektrikli sürüşe izin veriyor. Son mod, sürücünün daha sonra kullanmak üzere pil şarjını saklayabileceği eSave modudur.

Rejeneratif frenleme, 4xe paketinin bir parçası olarak sunulacak ve Jeep, sürücülere nasıl çalıştığını kontrol etmede biraz özgürlük veriyor. Dört tekerlekten çekiş devreye girdiğinde, dört köşenin tamamında rejeneratif frenleme gerçekleşiyor. 

Jeep, 2021 Wrangler 4xe için herhangi bir fiyat bilgisi yayınlamadı. Bununla birlikte Avrupa’da bulunan diğer 4xe modellerine bakıldığında müşterilerin giriş seviyesi dört kapılı Wrangler’in 32.000 $ başlangıç ​​fiyatına göre önemli bir fiyat artışı beklemesi gerekir. Resmi fiyat bilgilerini SUV’nin satış tarihine yakın olmasını beklemeliyiz.