400 Wh / kg Enerji Yoğunluklu Batarya Hücresi Tanıtıldı

400 Wh / kg Enerji Yoğunluklu Batarya Hücresi Tanıtıldı

24 Nisan 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller için batarya hücresi önemli bir konudur. Batarya hücrelerinin verimli olması demek menzil sorununun ortadan kalkması demek. Günümüzde kullanılan lityum demir fosfat bataryaların kilogram başına 250 wattsaat yoğunluğa sahip olduğunu düşünürsek bu rakamın üzerine çıkabilecek her batarya tipi uzun menzil sağlayabilecektir diyebiliriz. Sion Power firması da bu gelişmeyi sağladı ve kilogram başına 400 Wattsaat’lik bir hücre geliştirdi. Sion Power tarafından geliştirilen bu hücre teorik olarak 100 kg’da 40 kWh depolayabilir. Ancak pratik olarak herhangi bir elektrikli otomobilde kullanılması gerekmektedir.

Sion Power, anot üzerinde metalik lityum bulunan Licerion-EV pilleri için yeni bir kilometre taşını duyurdu ve bir yıl önceki küçük 1.8 Ah’den daha büyük bir hücre formatında yüksek enerji yoğunluğu elde etti. Bu elde edilen hücrenin teknik verilerini inceleyelim.

Sion Power – Licerion-EV batarya hücresi teknik özellikleri

Sion Power tarafından geliştirilen bu batarya hücresi 100 mm x 100 mm boyutlarına sahip olacak. Toplam kapasitesi ise 17 Ah olacaktır. 17 Ah hücrenin toplam yoğunluğu ise 400 Wh/kg olarak belirlenmiştir. Bu değeri litre olarak verecek olursak 700 Wh / L olarak belirtebiliriz. Sion power, batarya hücresi için şu şekilde bir yorum yaptı. Hızlı şarj kapasitesi, güç dağıtımı, uzun çevrim ömrü için otomotiv gereksinimlerini karşılayacak ve güvenlik ön planda olacak. Benzer bir enerji yoğunluğuna sahip 6 Ah kapasiteli bir diğer versiyonu da firma tarafından üretildi.

Firma üretim ile ilgili de şu bilgileri verdi. Tucson, Arizona’daki tesisteki pilot hatta rutin olarak üretildiğini ve üçüncü taraf doğrulama testlerinden geçtiğini doğruladı.

Hücre döngüleri nasıl olacak ?

Sion Power, bu batarya hücresi ile ilgili döngü bilgilerini de basın ile paylaştı. Firma verilerine göre 1.8 Ah küçük hücre % 70 kapasiteye kadar 800 tam derinlikte deşarj döngüsü (90 dakika şarj, 23 dakika boşaltma) elde etmeyi başardı. Eğer bu şekilde laboratuvar verileri saha verileri ile eşleşirse firma tarafından üretilen bu batarya hücresi elektrikli otomobillerde aktif olarak kullanılabilir. Gelecek haberleri sabırsızlıkla beklemekteyiz.