ABB, İtalya’da 30 Milyon Dolarlık Yeni Elektrikli Otomobil Şarj Cihazı Tesisi Kuruyor

ABB, İtalya’da 30 Milyon Dolarlık Yeni Elektrikli Otomobil Şarj Cihazı Tesisi Kuruyor

31 Ağustos 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araç sektöründe şarj istasyonu üreticileri önemli rol oynuyor. Birçok firma özellikle kamu alanları için üretim yaparken ABB firması ev tipi şarj istasyonu ve kamu tipi şarj istasyonu geliştirme çalışmaları içerisinde girdi. Bu kapsamda toplamda 30 milyon dolarlık yeni bir yatırıma imza attı.

ABB, İtalya’nın San Giovanni Valdarno kentinde 16.000 metrekarelik yeni elektrikli otomobil şarj cihazları üretim tesisinin inşaatına başladığını duyurdu. Bu tesis 2021’in sonunda “küresel talebi karşılamak için” hazır olacak.

ABB firması şimdiye kadar toplamda 14.000 adet hızlı şarj istasyonu kurdu ve bu 30 milyon dolarlık tesiste binlerce şarj istasyonu üretimi gerçekleşecek. Mükemmeliyetçi bir yaklaşım sergileyen firma ihtiyaca göre üretim yapacak.

Firma tarafından bu yatırım ile ilgili şu açıklama yapıldı; “Yeni fabrika, ABB’nin yerel sistemlerden kamuya açık alanlara ve şehir içi toplu taşımaya adanmış sistemlere kadar doğru akım (DC) elektrikli araç aküsü şarj cihazlarının tüm portföyünü üretecek. Ayrıca ABB’nin büyümesini ve inovasyonunu daha da desteklemeye yardımcı olacak e-mobilite sektörüne de giriş yapılacak. “

Ayrıca firma e-mobilite için Hollanda’da 10 milyon dolarlık yeni bir yatırım yaptı. Burada Araştırma ve Geliştirme faaliyetlerini sürdürecek. Firmanın asıl amacı IONITY ve Electrify America ile sıkı bir pazar mücadelesi sürdürmek. Bu anlayışlar bu firmalar ile de anlaşma yapma kararı aldı.