ABD, Elektrikli Kamyon Satışlarının 2025’e Kadar Katlanarak Artacağını Söyledi

ABD, Elektrikli Kamyon Satışlarının 2025’e Kadar Katlanarak Artacağını Söyledi

17 Eylül 2020 0 Yazar: emre ekici

Yük taşımacılığında önemli bir yere sahip olan kamyonlar için artık elektriklenme zamanı geldi. Yakıt maliyetlerinin günümüzde hat safhaya çıkması ile birlikte alternatif bir yakıt arayan şirketler artık elektrikli faaliyetlere hız vermeye başladı. Bu kapsamda Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre 2025 yılına kadar elektrikli kamyonların sayısının kat ve kat artacağı öngörüldü.

Elektrikli kamyon segmenti önümüzdeki iki yıl içinde çeşitli, yepyeni ve çok ilginç modeller kazanacaktır. Bu yeni metal akışı, elektrikli kamyon segmentini önemli ölçüde teşvik edecek ve Wood Mackenzie’den analistlerin yaptığı bir araştırmaya göre yoldaki bu tür araçların sayısında üstel bir artışa hazırlanmalıyız. Yapılan incelemeye göre Amerika’da 2019’da 2.000 adet olan elektrikli kamyon sayısının beş yıl içinde 50.000’in üzerine çıkmasını bekliyor.

Elektrikli kamyonlar için de tıpkı binek otomobiller gibi bazı sorunlar tabiki de mevcut. Daha yüksek maliyet, şarj altyapısı, menzil ve kablosuz şarj gibi henüz gelişmeyen teknoloji ile birlikte üretilecekler.

Ancak bu sorunlar 2025 yılına kadar daha da minimize edilecek ve elektrikli kamyonlar için yeni bir yük taşımacılığı sektörü açılmış olacak. Daha az maliyetli bir taşımadan bahsediyoruz.

Şirketler ile yapılan görüşmelerde özellikle yük taşımacılığı alanında lider olan şirketler bu türlü ucuz yakıtlı ve bakım gerektirmeyen araçlar için filo kurabileceklerini belirttiler. Yani elektrikli kamyonların inşa edilmesi ileride bir anda satış rakamlarını artırabilecek.