Apple Elektrikli Otomobil Yakında Tanıtılabilir

Apple Elektrikli Otomobil Yakında Tanıtılabilir

23 Ocak 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil pazarı iyice kızışmaya başladı. Birçok otomobil üreticisinin yanı sıra teknoloji üreticileri de bu pazar için artık kolları sıvamış durumda. Bu firmalardan biri de Apple oldu. Telefon ve bilgisayar üreticisi Apple tarafından yeni bir elektrikli otomobil geliştirmesi yapıldığı basına sızdırıldı ve hatta kısa süre içerisinde tanıtımı da gerçekleştirilebilir.

Tayvan gazetesi Economic Daily News haberine göre Apple’ın tedarikçilerini en son otonom teknolojiye sahip elektrikli otomobil için parçalar üretmeye zorladığını söyledi. Bu hala bir söylenti olsa da birkaç tedarikçinin kaynakları tarafından onaylanan güçlü bir söylenti.

Söylentilere göre alt yükleniciler Eylül 2021 için zorlanmaya başlandılar bile. Yani bu aracın tanıtımını Eylül 2021’de görebiliriz. 2022 yılı içerisinde de kullanıcılara sunulabilir.

Apple dışında, bu şirketlere sipariş veren başka bir Amerikan şirketi daha var: Amazon, tedarikçilerden birine “Double American As” diyor, diğeri Apple. Daha kesin olmak gerekirse tedarikçiler Rivian’dan bahsediyordu. Aynı yöneticiler, Rivian’ın Amazon için yaptığı teslimatın Ağustos 2021’de Amerikan yollarına çıkmaya başlayacağını ve 2022’de dünya çapında teslim edileceğini söylerlerdi. Rivian da büyük ölçüde Tayvanlı tedarikçilere güvenirdi.

Dolayısıyla yukarıdaki gelişmelere bakarak hem Amazon hem de Apple elektrikli otomobil üretiminde etkin rol oynayacağa benziyor.