Audi, Fosil Yakıtlı Araç Üretimini Sonlandıracak

Audi, Fosil Yakıtlı Araç Üretimini Sonlandıracak

8 Temmuz 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil pazarının genişlemesi ve ilgi görmesi ile birlikte firmalar artık içten yanma teknolojilerine son vermek istiyor. Bu firmalardan biri de Audi oldu. Diğer üreticilerden 2030 yılına atıf gelirken Audi’nin daha erken karar alması biraz stratejik görünüyor. Pazar payına daha çok hakim olmak ve sorunları daha hızlı çözmek bu tercihin bir nedeni olabilir. Buna istinaden Audi, 2026 yılından sonra fosil yakıtlı araç üretimini sonlandıracak.

Şimdiye kadar bilgi net değil ancak hibritlere ve plug-in hibritlere de atıfta bulunabilir. Duyuru, 17 Haziran’da yönetim kuruluna konuşan Audi CEO’su Markus Duesmann tarafından yapıldı ve otomobil üreticisinin elektrifikasyon planlarını hızlandırması gerektiğini vurguladı. Volkswagen tarafından yapılan daha eski bir tahmin, grubun 2030 yılına kadar yaklaşık yüzde 30 ICE araçlarının (hibritler ve eklentiler dahil) satacağını öne sürdü, bu nedenle muhtemelen onları diziden tamamen çıkarmak için en az bir yarım on yıl daha alacak.

Audi zaten tüm modellerinde bir çeşit elektrifikasyon sunuyor ancak şirket için dönüm noktası, Artemis projesinin ürettiği ilk aracı piyasaya sürdüğünde gelecek. Elektrikli aracın 2024’te piyasaya sürülmesi bekleniyor ve mevcut herhangi bir VW grubu elektrikli otomobillere göre daha iyi menzil, gelişmiş kendi kendine sürüş yeteneği ve üstün performans vaat ediyor; aynı zamanda cesur, radikal bir tasarıma sahip olması bekleniyor.

Firmanın daha sonraki lansmanı ise 2022 yılında yapılacak. Bu lansman sırasında A6 E-Tron ve Q5 E-Tron modelleri tanıtılacak. İlki zaten üretime yakın konsept biçiminde gösterildi ve sportif görünümlü bir fastback bugünün A6’sına hiç benzemeyen bir A7’ye daha yakın ve hiçbir şekilde gaz yakan A6 ile mekanik olarak ilişkili olmayacak.