Audi, Premium Hızlı Şarj Merkezi Konsepti Üzerinde Çalışıyor

Audi, Premium Hızlı Şarj Merkezi Konsepti Üzerinde Çalışıyor

20 Haziran 2021 0 Yazar: emre ekici

Hızlı şarj istasyonlarının hayatımızda yer tutması ile birlikte birçok firma bu alana yönelmeye başladı. Hızlı şarj istasyonlarının en önemli özelliği ise uzun seyehatler sırasında kullanıcıların sadece bir kahve molasında %80’e kadar şarjlarının tamamlanmasını sağlamalarıdır. Bu durum dünyada bu şarj istasyonunun ne kadar gerekli olduğunu ortaya çıkarıyor. Audi firması da bu konsept üzerinde bir çalışma planladı. Firma Premium hızlı şarj merkezi adı altında yeni bir fikir içerisine girdi.

Audi, kısa süre önce “gelecekteki en yüksek talepleri ve evde şarj etme fırsatlarının eksikliğini ele alan” yeni bir premium hızlı şarj merkezi konseptini duyurdu. Ana nokta, hızlı şarj için özel rezervasyonlar sunmaktır, böylece elektrikli otomoil sürücüsü beklemek zorunda kalmayacağından emin olur. Bu durum açıkçası yüksek bir fiyat gerektirecek olan birinci sınıf bir özellik.

“Konsept, yüksek düzeyde planlama güvenliği sağlamak için önceden rezerve edilebilen yüksek güçlü şarj (HPC) istasyonlarını gerektiriyor. Doğrudan yakındaki bir dinlenme alanı, zaman geçirmek için çekici, birinci sınıf bir yer sağlayacaktır.”

Salon şeklinde tasarlanacak olan bu yapıda şarj soketi başına 300 kW gibi bir gücü aracınıza aktarabileceksiniz. Tabi ki aracınız bu DC hızlı şarj oranını destekliyorsa aktarabilirsiniz. Pilot proje, iyi bir fikir olup olmadığını belirlemek için bu yılın ikinci yarısında Almanya’da konuşlandırılacak.

Pilot saha 2,45 MWh enerji depolaması (demonte geliştirme araçlarından 2. ömürlü pil modülleri ile) ve altı hızlı şarj istasyonu (her biri 300 kW’a kadar) ile kurulacaktır. Ayrıca çatıda güneş enerjisi dizisi olacak. Konu hakkında Audi AG Teknik Geliştirme Kurulu Üyesi Oliver Hoffmann şunları söyledi:

“Şarj merkezi, elektrik çağına yönelik özlemimizi somutlaştırıyor ve Audi’nin ‘Vorsprung durch Technik’e olan bağlılığını vurguluyor. Bunun gibi esnek, yüksek performanslı bir HPC şarj parkı, yerel elektrik şebekesinden fazla bir şey gerektirmez ve sürdürülebilir bir pil konsepti kullanır. Müşterilerimiz çeşitli şekillerde yararlanır: özel rezervasyon yapma olanağı, dinlenme alanı ve kısa bekleme süreleri sayesinde yüksek performanslı şarj. Bu, premium konseptle tutarlıdır”.

Audi firmasının bu konsepti eğer başarılı olursa bu gibi premium seviyede şarj istasyonlarının yaygınlaşması daha da hızlı olacaktır. İyi hizmet ve sürdürülebilir bir yapı ile kullanıcıların dikkatini üzerine çekecektir.