Batarya (Pil) Geri Dönüşümü Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Batarya Teknolojisi emre ekici

Elektrikli araçlar için en önemli parametrelerden biri de hiç şüphesiz pillerdir. Pil yani batarya tedariki günümüzde maksimum seviyeye çıkmıştır. Ancak tükenen madenler ile birlikte bu alanda büyük bir zorluk bizi beklemektedir. Ayrıca işin diğer boyutu da çevredir. Bu kadar bataryanın kullanılması ve daha sonra çevreye atılması da önemli çevre sorunlarını tetikleyecektir.

Radikal çevreciler tarafından eleştiri yağmuruna tutulan bu durum, pil geri dönüşümünün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya çıkarmaktadır. Pil geri dönüşümü ile birlikte hem tükenen yer altı kaynakları geri kazandırılacak hem de çevre etkisi minimum seviyeye indirilecek.

Bu konu ile ilgili birkaç çözüm mevcut. Kullanılmış lityum-iyon hücreleri yakmak yerine kobalt, nikel, manganez, lityum ve hatta grafit gibi pil malzemelerinin çoğunu geri kazanan bir yöntem geliştirildi. Sadece bu değil, bu işi yapan Alman şirketi hala kullanılan pillerin enerjisini geri dönüştürebilir.

Geri dönüşüm sürecinin olması için batarya kapasitelerinin tamamen sıfırlaması gerekir yani herhangi bir faydalı kullanım artık kalmayacak. Çünkü elektrikli arabalardan çıkan bataryalar ikinci bir hayat olarak enerji depolama sistemlerinde kullanılır. Burada da ömrü biten bataryalar dönüşüme alınır.

1- Şimdi pil dönüştürme işini ele alalım. Piller tamamen deşarj olduğunda – zımbalı değildir sökülür. Kablolar, kutular, vidalar ve soğutma sistemi bileşenleri pilin çekirdeğinden ayrılır ve ayrıca geri dönüştürülür.

2- Piller parçalara ayrıldıktan sonra fabrikada mekanik işleme tabi tutulur. Piller daha küçük parçalara ayrılır ve metalleri geri dönüştürülmek üzere alınır. Bu geri dönüştürme % 72 oranında başarılı olabilir.

En umut verici yöntem hidrometalurjidir. Bu işi yapan Alman Duesenfeld şirketine göre bileşenleri asit içinde seyreltmeye ve yüzde 91 verimlilikle ayırmaya yardımcı oluyor. Ayrıca sadece iki şeyi geri kazanamayacağımı firma bizlere bildiriyor. Bunlardan biri EC elektroliti (yüzde 5) diğeri ise ayırıcıdır (yüzde 4).

Duesenfeld tarafından uygulanan yöntemlerin ekonomik olarak uygulanabilir olduğu kanıtlanırsa aynı zamanda önemli bir çevresel fayda da sağlarlar. Değerli hammaddelerin döngüye geri getirilmesi aynı ürünlerin madencilikle alınırken ortaya çıkarılan CO2 salınımını da engellemiş olur.

Buna göre pil geri dönüşümü yapılarak yaklaşık olarak 4800 kg CO2 salınımı engellenmiş olur. Dolayısıyla çevreciler için ve üreticiler için bu rakamları duymak harika olacak.

Ayrıca aşağıdaki videoda bu dönüşüm ile ilgili ayrıntılı bilgileri edinebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir