Değiştirilebilir Pil Teknolojisi Nedir ?

Batarya Teknolojisi emre ekici

Elektrikli araçlar için batarya değişim veya batarya doldurma önemli bir parametredir çünkü hareket edebilmek için bataryanın dolu olması çok önemlidir. Menzil sorununu çözmek için daha önce de bahsettiğimiz gibi iki yöntem vardır. Bunların biri yüksek batarya paketi ile bataryaların şarj edilmesi, ikincisi ise bataryaların değiştirilmesidir. Bu yazımızda ZESPack adı verilen değiştirilebilir batarya paketlerinden bahsedeceğiz. Wärtsilä, ING Bank, GDF Suez ve Rotterdam Kurumunun ortaklığında geliştirilen bu batarya paketleri değiştirme işi gelecek vaat eden bir sistem olacak.

Ana prensip şu şekildedir. Bir batarya konteyneri düşünün ve bunun tamamen batarya paketi olabileceğini hayal edin. Bu batarya paketi ile araçlarınız yani büyük araçlarınız 50-100 km menzile sahip olacak ve daha sonra değiştirilebilecek.

Büyük gemilerin hareket edebilmesi için tek bir ZESPack 2 MW güce sahip olacak ve 500-1000 kW arasında kullanım olanacağına sahip olacaktır. Pil paketlerinin takasları arasında 2-4 saat gibi bir çalışma süresi olacaktır.

Firmalar tarafından yapılan açıklamaya göre 10 sene sonra bu batarya paketleri kapasitelerinin sadece %20‘sini kaybedecekler.

Değiştirilebilir konteyner paketleri bir enerji üreticisine bağımlı olmadığı için istenilen şekilde kullanılabilecek. Gelecekte konteyner taşıyan büyük gemiler için tasarlanmış bu sistemi kısa süre içerisinde hayatımızda görebiliriz. Sistem ile ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir