En Yeni Beş Elektrikli Otomobil Pilleri

Batarya Teknolojisi emre ekici

Tesla, kısa süre önce tanıttığı 4860 pil modelini yakın zamanda araçlarında kullanacak ve daha fazla güç ve verim elde edecek. Bu yeni pil ile birlikte Tesla, elektrikli otomobil sektöründe daha etkin konumda bulunmak istiyor. Ancak bu pilden daha da önemli pil çeşitleri mevcut ve sizlere bu pilleri sunacağız. Electric Future YouTube kanalından yayınlanan 4860 pillerinin en önemli özelliklerinin maliyet oldukları belirtildi ancak sizlere açıklayacağımız aşağıdaki bataryalar da maliyet bakımından 4860 pillerden iyi olacak.

Bunların çoğu, lityum-hava ve lityum-kükürt gibi okuyucularımız tarafından zaten biliniyor. Sonuçta, enerji yoğunluğu potansiyeli, bunlara dayanan herhangi bir üretim pilini, bugün mevcut olan en iyi lityum iyon pilden katlanarak daha iyi hale getiriyor. Tek başına lityum-hava, maksimum teorik lityum iyon enerji yoğunluğu sınırının neredeyse on katı olan 3.460 Wh / kg’a ulaşabilir.

Video içerisinde katı hal hücrelerinden de bahsediliyor ve katı hal hücreleri üzerinde çalışan birden fazla firma mevcut. Eğer bu pil çeşiti de kullanıcılara sunulursa üstün özelliklere sahip olacak ve uzun menziller sağlayacak. Ayrıca güvenlik açısından da çağ atlanmış olacak.

Şimdi aşağıdaki videoyu izleyerek bu önemli 5 farklı pil çeşidi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir