Grafen Tabanlı Pil Sadece 15 Saniyede Şarj Olabilecek

Batarya Teknolojisi emre ekici

Batarya teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte elektrikli otomobiller için şarj süresi ve menzil gibi problemlerin artık aşılabileceği anlaşıldı. Lityum Demir Fosfat piller ile birlikte başlayan elektrikli otomobil sektörü artık daha hızlı şarj olan pilleri de denemeye devam ediyor. Solid State bataryaları bekleyen pazar yeni bir batarya tipi ile karşılaştı.

Estonya’dan bir ultra kapasitör uzmanı olan Skeleton Technologies, Almanya’daki Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT) ile birlikte SuperBattery adlı yeni bir çığır açan grafen pil üzerinde çalıştığını duyurdu.

SuperBattery, sadece 15 saniyelik (240C) bir şarj süresi ve yüzbinlerce şarj döngüleri elde etmek için Skeleton’ın patentli Eğimli Grafen karbon malzemesini kullanacak.

Diğer ultrakapasitörlerde olduğu gibi bu da lityum iyon pillerin yerini alacak kadar enerji yoğun değil ancak kurşun-asit ve NiMH’yi geçerek yaklaşık 60 Wh / kg‘a bir verime ulaşmış durumda.

Bu süper kapasitör diğer batarya grupları ile birlikte kullanıldığında bataryaların ömrünü uzatabilir. Ani güç gerektiren uygulamalar sırasında gücün büyük kısmını üstlenerek bataryaların zarar görmesini de önleyici bir özelliğe sahip olacak.

Tipik elektrikli otomobil pillerinin durumundan birkaç kat daha düşük enerji yoğunluğuna rağmen, yeni SuperBattery her tür hibrit (geleneksel hibritler, plug-in hibritler veya hidrojen yakıt hücreli araçlar) için mükemmel bir uyum olabilir. Ayrıca tamamen elektrikli araçlarda hızlanma veya güçlü şarj altında yüksek gücü devam ettirmek için ana çekiş aküsünün tamamlayıcısı olabilir. Teorik olarak, pil ömrünü uzatabilir ve pil takımının soğutma ihtiyaçlarını azaltabilir.

Yakın gelecekte ana bataryalara ek olarak bu tür süper kapasitörleri görebiliriz. Bunlar batarya ömrünü önemseyen firmalar için vazgeçilmez parçalar olacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir