Üçlü Karbon Nanotüp Nedir ?

Batarya Teknolojisi emre ekici

Elektrikli otomobiller için pil teknolojisi çok önemlidir. Gerek menzil gerek batarya ömrü açısından batarya teknolojisi sürekli gelişmeye açık bir konu haline gelmiştir. Dünya çapında birçok firma bu teknoloji üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. LG Chem, Maxwell, Samsung SDI, Panasonic ve BYD bu firmaların başında gelmektedir. Günümüzde menzil problemini çözmek için bu firmalar birbirinden farklı yöntem izlemektedir. Bu yöntemlerden biri de üçlü karbon nanotüp teknolojisidir.

Daha iyi piller için LG Chem üçlü karbon nanotüp üretimi yoluna girdi. En son haberlere göre LG Chem, Güney Kore’deki Yeosu tesisinde karbon nanotüplerin (CNT) üretim kapasitesini 2021 yılına kadar yıllık 1.200 ton (500 tondan 1.700 tona) artırmak için 65 milyar KRW (53 milyon $) yatırım yapacak.

CNT için küresel talebin yılda 3.000 ton olduğu bildirildi ve bu da LG Chem’in pazarın altıda birini kontrol ettiği ve bu karar ile üretimini % 240 artıracağı anlamına geliyor.

Genişlemenin ana nedeni lityum-iyon pillerdir. Özellikle elektrikli otomobiller için akülerin tedarikini kolaylaştırma ana nedenler arasındadır. Ayrıca elektrot gelişimi de göz önüne alınmıştır.

Yüksek elektrik iletkenliği ve termal iletkenliği ile karbon nanotüpleri, akü elektrotlarına mükemmel bir katkı sağlayacak. Konu hakkında firma şu açıklamalarda bulundu;

İletken katkı maddeleri, elektrik ve elektronların akışına yardımcı olur. Özellikle nikel, kobalt ve manganez gibi aktif maddeler içeren elektrot malzemeleri içindeki lityum iyonlarının iletkenliğini arttırır.

CNT’leri iletken katkı maddeleri olarak kullanarak mevcut karbon karasına kıyasla iletkenliği yaklaşık % 10 artırmak ve iletken malzeme kullanım miktarını yaklaşık % 30 azaltmak mümkündür; bu boşluk ek elektrot malzemeleri ile doldurulabilir. Bu da pillerin enerji tutma kapasitesini artırır.

LG Chem, 2011’den beri CNT üzerinde çalışıyor ve ilk 20 tonluk pilot hattı 2013’te piyasaya sürdü ve test aşamasına alındı.

2024 yılına kadar CNT için küresel talebin 13.000 tona ulaşması bekleniyor. Özellikle de piller dışında çok sayıda uygulama olduğu için LG Chem’in bu teknolojiyi çok hızlı sürede kullanıcılara ulaştırması gerekmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir