Yüksek Performanslı Lityum Sülfür Piller Nasıl Yapılır ?

Batarya Teknolojisi emre ekici

Elektrikli otomobiller için daha uzun menzile sahip batarya kimyaları üzerinde çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor. Gelecek teknolojiler arasında lityum titanate, solid state bataryalar ve lityum sülfür bataryalar yer alıyor. Lityum sülfür bataryalar diğer iki tip bataryaya göre daha hızlı gelişimini sürdürüyor. Peki yüksek performanslı lityum sülfür bataryalar nasıl oluşturulur. Bu konu üzerine çalışan çinli bilim adamları polisülfit katalitik aktivitesini ve döngüsel stabiliteyi geliştirmeyi başardılar. Dolayısıyla Karbon Nanosferler bize yüksek performanslı Lityum-Sülfür piller verebilir.

Lityum Sülfür pillerin ayrıntılarına inecek olursak 2.600 Wh / kg yüksek enerji yoğunluğuna ve 1.675 mAh / g kapasiteye sahiptirler. Bu bakımdan elektrikli otomobiller için bulunmaz hint kumaşı niteliğinde olan batarya tipidir. Karşı cephede ise düzenli lityum iyon piller en iyi senaryoda 265 Wh / kg ve 185 mAh / g kapasite sunar. Kıyasladığımızda gelecek teknolojisi açısından lityum sülfür piller umut vaat ediyor.

Bir sonraki aşamada ise yüksek performanslı lityum sülfür piller geliştirilecek ve nanosferlerin yüksek sülfür yükünü yüzde 75‘e kadar emen büyük gözenekleri vardır. Bu durum lityum polisülfürlerin çözünmesini önler. Araştırmacılara göre 0,5 C akım yoğunluğu altında 200 döngüden sonra sabit kaldılar. Elektrikli arabalar çok daha büyük akım yoğunluklarıyla karşılaşabilirler. Hızlı şarjj ile 4C’ye kadar şarj olabilirler.

Eğer bu teori gelecek için başarılı olursa bilim adamları 10 kat daha hafif olan bir batarya tipi geliştirebilecek ve yüksek performans sunacak. Ayrıca günümüzde kullanılan elektrikli otomobil bataryalarının yarısı büyüklüğünde ve beş kat daha fazla menzile sahip bir pil paketi alabilirsiniz ancak küçümsenemeyen başka bir avantaj daha vardır: “maliyet.”

Elektrikli otomobiller için batarya maliyeti üzerine daha önce yazdığımız yazılara istinaden bir kaç yıl içerisinde batarya maliyetinin 100 $ / kWh‘in altında olması bekleniyor. Eğer bu yüksek performanslı lityum sülfür piller maliyet açısından da iyi olursa gelecek elektrikli otomobil pazarında etkin bir biçimde kullanılabilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

“Yüksek Performanslı Lityum Sülfür Piller Nasıl Yapılır ?” üzerine 2 yorum

 1. recep dedi ki:

  hcoam benim misal şuan macbookumun pili ölmek üzere bunları değiştirebilme imkanımız varmı firma da fiyatlar çok uçuk 3.000 tl civarı

  1. emre ekici dedi ki:

   Merhaba;
   Bu işi maalesef biz yapamıyoruz. Sadece haber platformu olarak görev yapıyoruz. Ancak internette bu işi yapan yerleri bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir