Bataryalı Otomobillerin Ortalama Gücü 160 kW’a Yükseldi

Bataryalı Otomobillerin Ortalama Gücü 160 kW’a Yükseldi

19 Mart 2020 0 Yazar: emre ekici

Bataryalı otomobiller 2000’li yıllarda hayatımıza girmeye başladı. İlk üretimler 50-60 km menzile sahip olsa da daha sonra teknolojik gelişmeler ile birlikte bu oran yükselmeye başladı. 2010’lu yıllar ile birlikte de farklı batarya kimyaları, farklı batarya kapasiteleri ve uzun menziller ile tanışma fırsatı bulduk.

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre bataryalı otomobillerin ortalama çıkış gücü 160 kW değerine ulaştı. Sadece batarya gücü değil aynı zamanda çıkış gücünde de ciddi gelişmeler yaşandı.

Adamas Intelligence’a göre Aralık 2019’da yeni tüm elektrikli otomobillerin toplam üretiminin küresel ortalaması 158.4 kW – bir önceki yıla göre % 14 daha fazla (138.8 kW) olarak hesaplandı.

Bu yapılan analizlerin büyük çoğunluğu Tesla Model 3, GAC Aion S, Audi e-Tron Quattro ve Nio ES6 gibi araçların piyasada çok satılması ve ortalama gücü çok artırmasından kaynaklanıyor.

Diğer verilere bakıldığında motor tipine göre de değişiklikler ve güç artışları söz konusu oldu. Aşağıda motor tipine göre ortalama güçleri sizler için sıraladık.

  • Asenkron motor: 193,0 kW
  • Sabit mıknatıslı senkron motor (ve tahmin ettiğimiz diğer sabit mıknatıs türleri): 101.1 kW
  • Harici olarak uyarılan senkron motor: 73.7 kW

Bu kadar yüksek güçlere ulaşılmasının sebeplerinden biri de artan güç talep miktarı. Kullanıcılar tarafından istenilen performans değerlerini sağlamak için firmalar araçları daha çok geliştirmek zorunda kalıyorlar.