Bataryalı ve Hidrojenli Araçların Kıyaslaması

Bataryalı ve Hidrojenli Araçların Kıyaslaması

20 Nisan 2020 0 Yazar: emre ekici

Binek otomobiller söz konusu olduğunda genel bir anlayış vardır. Herkes bataryalı araç lehine birşeyler söyler ancak hidrojenli araçların lehine herhangi birşey söylemez. Dolayısıyla biz bu makalemizde bataryalı araçlar ile hidrojen yakıtlı araçların kıyaslamasını yapacağız.

Volkswagen son zamanlarda akü-elektrik (BEV) ve hidrojen yakıt hücresi (FCV) yolunun sıfır emisyonlu mobilite ile oldukça ilginç bir karşılaştırmasını yayınladı. Sonuç olarak binek otomobiller için her zaman akülü sistemin doğruluğu söz konusu oldu.

Bir bataryalı elektrikli otomobil invertere ve daha sonra elektrik motoruna elektrik sağlayan nispeten büyük bir şarj edilebilir pil ile donatılmıştır. Hidrojen yakıtlı araçlarda ise pil çok küçüktür çünkü yalnızca güç elektroniği motor ve hidrojen yakıt hücresi arasında tampon görevi görür. Yakıt pili hidrojen tanklarından enerji sağlar. Hidrojen yakıtlı bir aracın genel görüşüne aşağıdaki gibi ulaşabilirsiniz.

How the hydrogen drive operation works.

Ayrıca hidrojen ile çalışan araç kullanmak günümüze çok pahalı bir ulaşım sağlayacaktır. Uygun şartlarda dolum tesislerinin olmaması ve teknolojinin henüz kullanılabilecek duruma gelmemesi bu sorun için bir etken.

Verimlilik Analizi

Genel bir verimlilik analizine göre eşit bir mesafeyi gidebilmek için elektrikli araç kullanılır ise verimlilik %70 ile %90 arasında değişir ancak hidrojenli araç kullanılır ise bu oran %25 ile %35 arasında değişiyor. Bu oran aşağıdaki gibi sunulabilir.

Sonuç

Yıllar boyunca birçok kez belirttiğimiz gibi hidrojen yakıt hücreli araçların üç ciddi dezavantajı vardır:

  • Araçların yüksek başlangıç ​​maliyeti (akü-elektrikten daha yüksek)
  • Yüksek yakıt maliyeti (pil elektriğinden daha yüksek işletme maliyeti)
  • Yakıt ikmali altyapısının eksikliği

Dolayısıyla akülü ve hidrojenli araçlar kıyaslandığında akülü araçların bir adım önde olduğu ve günümüz teknolojisi ile birlikte bataryalı araçların daha elverişli olduğu ortaya çıkıyor. Aşağıda ise avantaj ve dezavantaj listesini görebilirsiniz.