Bentley Elektrikli Otomobil Üretecek Mi ?

Bentley Elektrikli Otomobil Üretecek Mi ?

30 Mart 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil pazarının canlanması ve kullanıcıların fosil yakıtlardan elektrikli araç teknolojisine yoğunlaşması ile firmalar 2020 ve sonrası için yeni prototiplerini tanıtmaya başladı. Audi’den BMW’ye, Ferrari’den Aston Martin’e kadar birçok firma elektrikli otomobil üreteceğini çoktan kullanıcılarına duyurdu. Peki Bentley ne zaman elektrikli otomobil üretecek ? Makalemizde bu konuya değineceğiz.

Crewe tabanlı otomobil üreticisi mevcut akü teknolojisi ile gelişmeyi hızlandırmak istemiyor. Daha doğrusu henüz batarya teknolojisini yetersiz buluyor. Firma 2023 yılına kadar tüm araçlarını elektriklendirecek projelerinin olduğunu ve çalışmalarının devam ettiğini duyurdu ancak tam elektrikli bir modelinin bu süre içerisinde sahalara sürülmeyeceğini de ayrıca duyurdu.

Bu durum şirketin elektrikli otomobil üretemeyecek durumda olduğunu göstermiyor sadece batarya teknolojisine yeterince güvenmediğini gösteriyor.

Firma yetkilileri “İlk akülü elektrikli aracımızı 2020’lerin ortalarında piyasaya süreceğiz çünkü beş yıl içinde güç yoğunluğundaki artışı ya da katı hal pillerinin kullanılması durumunda performansta yüzde 30 daha fazla iyileşme sağlayacak” Şeklince açıklamada bulundular.

Buna ek olarak “2025/26 itibariyle, bilinen yol haritası ile uygun bir Bentley elektrikli otomobil oluşturabileceğiz. Doğru dingil mesafesi, doğru miktarda yolcu, doğru boyut ve şekil ile birlikte bu üretim gerçekleşecek” diye de ayrıca bir açıklamaları oldu.

Bentley’den 2025 yılına kadar sadece proje görebileceğiz. İlk tam elektrikli modeller ise 2025 veya 2026 yılında kullanıcılara sunulacak. Bu süreç içerisinde belki de hibrit modelleri kullanıcılara sunabilir.