Bir Elektrikli Otomobilin Bakımları Nasıl Yapılır ?

Bir Elektrikli Otomobilin Bakımları Nasıl Yapılır ?

9 Eylül 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller kısa sürede hayatımıza hızla adapte olmaya başladı. İçten yanmalı motorlu teknolojilere alışmışken yükselen benzin ve dizel fiyatları bizi daha ucuz ulaşım araçlarına yönlendirdi. Aynı zamanda karmaşık yapılara sahip olan fosil yakıtlı araçların hem bakımları çok zor ve pahalı hem de ömürleri elektrikli araçlara göre daha kısadır. Peki yeni yeni tanıştığımız elektrikli araç teknolojisinde bakımlar nasıl yapılır ve dikkat edilecek hususlar nelerdir ? Bu yazımızda bir elektrikli otomobilin bakımları nasıl yapılır buna değineceğiz.

Güç Aktarma Organı Bakımları Nasıl Yapılır

Güç aktarma organları, bir içten yanmalı araca göre daha basit bir yapıda olduğu için bakım yapılması gayet kolaydır. Güç aktarma organlarının basitliği nedeniyle bir EV, yakıt içen bir motora sahip bir araca kıyasla çok az bakım gerektirir. Ancak bu hiçbir bakım yapmayacağınız anlamına gelmez. Pil takımlarının ve elektrik motorlarının değiştirilmesi, her iki özellik de başarısız olursa, özel bilgi gerektiren pahalı işlerdir. Neyse ki, bu güç aktarma parçaları yıllarca ve on binlerce km dayanır. Artı, EV üreticileri tipik olarak bu ürünler için uzun garantiler sunar.

Güç aktarma organları ile ilgili bakım periyotlarında belirli bir prosedür sunulur. Elektrikli araçta güç aktarma organları baştan sona aşağıdaki gibi sıralanabilir;

1- Bataryalar
2- İnverter
3- Motor
4- Kardan Şaft
5- Aks ve teker

Batarya Bakımları İnverter Bakımları

İnverter sistemi kapalı bir kutu olduğundan dolayı bu kısım için bakım periyodu çok uzundur. Ağır bakıma gelen bir elektrikli araç inverter sistemi ile ilgili bakımını şu şekilde sürdürür;

1- Görsel olarak hasar kontrolü yapılır
2- Tesisat ve kartlar üzerinde yanık yer kontrolü yapılır.
3- Diagnostik cihazı ile parametre kontrolü yapılır.

Motor Bakımları

Elektrik motoru bakımları genelde zor olan kısımdır ve performans veren bir donanım olduğu için en ince ayrıntısına kadar analiz etmek gerekir.

1- İlk olarak görsel probleme karşı inceleme yapılır.
2- Stator ve rotor açılarak incelenir.
3- Motorda vuruntu var mı analiz edilir ?
4- Motor üzerinde kısa devre varmı kontrol edilir.
5- Motor üzerinde kaçak akım var mı izolasyon testi yapılır.
6- Son olarak diagnostik cihazı ile motor parametreleri incelenir.

Aks, Fren ve Teker Bakımları

Frenler: Elektrikli otomobillerin rejeneratif frenleme işlevi sayesinde (gazla çalışan bir araçtaki motor freni gibi, aracı yavaşlatmak için elektrik motorunun direncine güvenirler), fren aşınması, kesinlikle temel alınan bir araca göre nispeten daha düşüktür. Bununla birlikte elektrikli otomobillerde hala sürtünmeli frenler bulunur ve fren hidroliği ve balatalar ve rotorlar gibi tek tek bileşenlerin, ister eskime ister aşınma nedeniyle olsun, sonunda değiştirilmesi gerekecektir.

Soğutma: Önemli elektrikli bileşenlerin aşırı ısınmasını önlemek için çoğu EV, şarj cihazı, invertör ve pil takımı gibi şeyleri soğutmak için soğutucu veya soğutucu sistemler kullanır. Bununla birlikte, soğutma sisteminin verimliliğini korumak, soğutma sıvısının seyrek olarak boşaltılmasını veya (A/C için) soğutucunun yeniden doldurulmasını gerektirebilir. Özel elektrikli otomobilleriniz için bu hizmeti tamamlamak için önerilen aralığı belirlemek için kullanıcı el kitabınıza bakın.

Lastikler: Yakıtla beslenen motorlara sahip araçlarda olduğu gibi elektrikli otomobillerde her 15.000 km veya 20.000 km’de bir lastik rotasyonu gerektirir. Burada yine üreticinin tavsiyesine uyun, özellikle yönlü kauçuk veya kademeli ön/arka lastik boyutları kullanan araçlar için talimatları uygulamanız gerekir. Ve açık olmak gerekirse, elektrikli otomobillerin lastikleri de normal gazlı sürüşünüzdeki lastikler gibi yıpranır.

Elektrikli Otomobilin Pil Ömrü Nasıl Uzatılır

Bakım ile ilgili tüm bilinmeyenleri açıkladıktan sonra bataryaların bir elektrikli otomobil için ne kadar önemli olduğuna değinmek isteriz. Bataryaların erken deforme olması menzil problemine yol açacağı için batarya ömürlerini nasıl uzatacağımızı da bilmemiz gerekir. Bataryalar üzerinde bize ait bir bakım olmamakla birlikte uygun şartlarda kullanma zorunluluğumuz bulunuyor. Aşağıdaki talimatları yerine getirdiğimiz zaman batarya ömürlerinde uzama sürecini başlatmış olacağız.

Park halindeyken aşırı yüksek sıcaklıklara maruz kalmayı en aza indirin

Fiş takılı değilken aşırı ısıya maruz kalmak, sık sık tehlikenin meydana geldiği zamandır. Elektrikli arabanıza monte edilmiş otomatik bir sıcaklık kontrol sistemi, optimum verimlilik için sıcaklıkları düşük tutmak için pillerinizi gereksiz yere boşaltacaktır. Bu performans yalnızca elektrikli aracınız yolda aküsüyle çalışırken çalışmalıdır ancak elektrikli aracınızı gölgeye veya prize park edin, böylece termal yönetim sistemi yalnızca şebeke gücüyle çalışır ve çalışma sırasında sabit bir sıcaklık aralığında olduğundan emin olun.

Pilleri %100 şarj durumunda en aza indirin

Elektrikli arabalar, aşırı şarj durumunda şarj olmalarını ve deşarj olmalarını önleyen bir pil yönetim sistemi ile zaten kurulmuş durumda. Pil şarj durumunu yüzde 0’dan yüzde 100’e kadar tutmak, aracınızın pil ömrünün performansını da artırır. Tam şarj size maksimum çalışma süresini verse de, pilinizin genel ömrü için asla iyi bir fikir değildir.

Hızlı şarj kullanmaktan kaçının

Pilleriniz yakında bitecekse hızlı şarj kullanmak büyük kolaylık. Ancak kısa sürede pillere çok fazla akım basar ve bu da elektrikli otomobilin pilinizi zorlar ve daha hızlı tükenir. Bozulmasını fark etmek zor olsa da sekiz yıllık standart şarj, 8 yıllık hızlı şarj kullanımına kıyasla size %10 daha fazla pil ömrü sağlayacaktır.

Uzun süreli saklama sırasında optimum pil şarj durumunu kontrol edin

Boş veya dolu pille park edilen veya depolanan elektrikli otomobillerde de pili bozar. Elektrikli arabanızı sık kullanmıyorsanız veya uzun bir yolculuk planınız varsa, zamanlı bir şarj cihazı edinin ve prize takın. Aracınızı belirli bir yere uzun süre park ederken yüzde 100’de bırakmak, pili korumakta zorlanacaktır. Bir strateji, şarj cihazını, şarjı maksimum kapasiteye kadar doldurmadan, yüzde 25 ile yüzde 75 arasındaki ortalama şarj seviyesinde düşük işaretin hemen üzerinde tutacak şekilde ayarlamaktır.