Bir Elektrikli Otomobilin Menzili Nasıl Hesaplanır?

Bir Elektrikli Otomobilin Menzili Nasıl Hesaplanır?

21 Eylül 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil teknolojisinin hayatımıza girmesi ile birlikte yeni terimleri dilimize yerleşmeye başladı. İçten yanmalı motorlu araçların yakıt deposundan bahsederken artık elektrikli otomobillerin batarya kapasitesinden bahseder olduk. Yeni bir terim olan menzili de artık hayatımıza iyice sokmaya başladı. Peki bir elektrikli arabanın menzili nasıl hesaplanır bunu sizlerle paylaşacağız.

Elektrikli araçları karşılaştırmak söz konusu olduğunda hepsine hükmedecek bir istatistik var: Menzil. Menzil konusu artık manşetlerde yer almaya başladı. Bir övünç konusu haline geldi. En uzun menzili tutturmaya çalışma artık bir ARGE mücadelesi haline geldi. Menzil, elektrikli bir aracın birinin yaşam tarzına uyup uymayacağını belirleyen şeydir. 135 km menzile sahip Fiat 500e gibi kısa menzilli elektrikli araçlar harika taşıt araçları olarak hizmet verirken, uzun menzilli 380 km+ elektrikli araçlar bir gazlı arabanın daha iyi yapabileceği her şeyi ( hemen hemen ) yapabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde Çevre Koruma Ajansı, yolda giden tüm araçların yakıt ekonomisini test etmekten ve derecelendirmekten sorumludur ve elektrikli araç menzilini derecelendirmek için kullanılan metodoloji aslında geleneksel araçları test etmek için kullandıklarına çok yakındır.

DİNAMOMETRE VE SÜRÜŞ DÖNGÜLERİ

EPA kuruluşu genel olarak menzilden sorumludur ve net hesap yapan bir kuruluş olarak bilinir. WLTP, NEDC gibi kuruluşlarında olmasına istinaden Tesla gibi firmalar EPA ile çalışır. EPA sonuçları biraz daha gerçeğe yakın olarak lanse edilir.

EPA, arabaları bir dinamometre üzerinde test eder. Bir dyno, arabalar için bir koşu bandı gibidir ve araba silindirlerin üzerine yerleştirilir. Böylece araba yerinde kilitli kalırken sürülebilir ve test edilebilir. Dyno’lar, beygir gücü ve yakıt ekonomisi gibi bir otomobilin performansı hakkında her türlü veriyi toplamak için kullanılabilir. EPA açıkça ikincisiyle daha fazla ilgileniyor.

Dyno’da araçlar farklı sürüş türlerini simüle etmek için önceden belirlenen hızlara ulaşmak ve arabaların hızlandırıldığı veya yavaşlatıldığı farklı sürüş döngülerine tabi tutulur. Elektrikli otomobillerin geçirdiği iki önemli döngü, Kentsel Dinamometre Sürüş Programı (UDDS) ve Otoyol Yakıt Ekonomisi Sürüş Programıdır (HWFET).

UDDS döngüsü, test aracını hızlandırıp sıfıra düşürerek dur-kalk şehir sürüşünü simüle eder. Şehir yakıt ekonomisini ölçmek için kullanılır.

HWFET döngüsü ise aracı hızlandırarak ve ardından test boyunca 60-100 km / saat aralığında çeşitli hızlar arasında dalgalanmasını sağlayarak sürekli hızlı otoyol sürüşünü simüle eder. Tekerlekler sonuna kadar tam olarak durmaz. Bu test otoyol yakıt ekonomisini ölçer.

Bu döngüler içten yanmalı araçlar için yapılır ve aynı zamanda elektrikli otomobiller için de yapılır. Bir aracın 100 km veya 600 km menzil yapabilme ihtimali bu testler sonucunda belirlenir. Şehir içi ve şehir dışı tüketim hesaplanır ve daha sonra ortalama tüketim bu kez kWh cinsinden hesaplanır.

Günün sonunda elektrikli araç menzil derecelendirmeleri bir tahmindir, tıpkı MPG sayılarının benzinli araçlar için tahmin edilmesi gibi. EPA ve otomobil üreticileri herhangi bir arabanın herhangi bir sürücüsünün menzili sağlayıp sağlayamayacağını garanti edemez. Daha agresif sürücüler daha az verimli olacak ve sonuç olarak daha az menzil görecekler. Elektrikli araçlar da ayrıca soğuk havalarda belirlenen menzillere ulaşamaz ve EPA’nın belirlediğinden daha az menzil yaparlar.