Bir Formula E Aracının Güç Aktarma Organı Nasıl Çalışır ?

Bir Formula E Aracının Güç Aktarma Organı Nasıl Çalışır ?

5 Eylül 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araçların günümüzde yollarda daha fazla görülmesi ile birlikte bu araçların neler yapabileceklerini merak eden yarış severler yeni bir seri olan Formula E‘yi kurdular. Formula E, büyük takımların da katılması ile birlikte teknoloji açısından önemli bir spor dalı haline geldi. Özellikler Mercedes ve ABB gibi firmaların yer alması bu alanda yapılan çalışmaların daha da hız kazanmasını sağladı.

Formula E denilince akla üç farklı parametre gelir. Batarya, motor ve güç aktarma organı. Bu üç parametreye ne kadar yatırım yapılırsa ve geliştirilirse o derece yarışlarda etkin olunuyor. Bu yazımızda Formula E yarışlarında kullanılan güç aktarma organlarından bahsedeceğiz.

Güç aktarma organı, gücü fiziksel harekete dönüştüren herhangi bir aracın ayrılmaz bir parçasıdır ve elektrikli bir Formula E aracı olması durumunda, her takımın versiyonunun elinden geldiğince iyi çalışması çok önemlidir. Bu nedenle Mahindra takımı çığır açan teknolojileriyle ZF’yi getirdi ve arabalarını ön plana çıkardı.

Formula E araçlarının kaputunun altında çalışan bu teknoloji harikasının nasıl çalıştığını ve verimliliği nasıl kazandığını açıklayan bir video ile karşılaştık. Videoda Mahindra’nın M6Electro’sunun nasıl göründüğünü gösteren yepyeni animasyonlarla bir güç aktarım mekanizmasının nasıl çalıştığını analiz eden ayrıntılı görüntüler mevcut.