Bir Tesla Aracının Bataryası Nasıl Kalibre Edilir ?

Bir Tesla Aracının Bataryası Nasıl Kalibre Edilir ?

14 Temmuz 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller ile ilgili büyük sorunlardan birisi de batarya ölümleridir. Bu batarya ölümleri aslında kullanıma ve kalibre durumlarına göre değişir. Uzun süre kalibre yani optimize edilmeyen batarya gruplarında toplu olarak ölüm vakaları ortaya çıkmaktadır. Elektrikli bir araca sahip olduğunuzda şarj protokolü önemlidir. Bazen uygunsuz şarj alışkanlıkları nedeniyle bir Tesla’nın pilinde kalibrasyon sorunları olabilir. Buna karşılık, bu kalibrasyon sorunları, nispeten yeni bir Tesla için bile ortaya çıkabilecek pil bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle kalibrasyon önemli bir faktördür. Bu yazımızda tesla aracının bataryası nasıl kalibre edilir buna bakacağız.

Daha önce yapılan testlerde bir Tesla aracının 80.400 km kullanımdan sonra %2 oranında bataryasının düştüğünü gözlemledik ancak bu her zaman aynı olacak anlamına gelmiyor. Kullanım ve şarj cihazı seçimi bu konuda etkili olacaktır. Youtuber Kim, bu konuda bir çalışma yaptı ve batarya düşümlerini ölçmeye başladı. Kim daha önce Model 3 ile sürüş yaptı ve yaklaşık 18.000 km’de batarya sorunları başladı.

Kim’in Model 3 ile yaşadığı durumdan kaçınmak için Tesla Batarya Yönetim Sistemi (BMS) sıfırlanmalıdır. Tesla gurusu Ian Pavelko, bir BMS sıfırlaması için aşağıdaki adımları derledi.

1- Evde kalıyorsanız, çoğunlukla kısa mesafeli yolculuklar yapıyorsanız ve pilinizi korumak için SoC’yi orta bölgede tutuyorsanız, doğru olduğundan emin olmak için arada bir BMS (Pil Yönetim Sistemi) sıfırlaması yapmak iyi bir fikirdir. Bunu uzun yolculuğa çıkmadan yapmalısınız.

2- Tek haneli yüzde aralığına düşene kadar sürün, uyanık tutmak için uygulama veya kapı koluyla periyodik olarak ping yaparken bir saat bekletin, %100’e kadar şarj edin ve aynı şeyi yapın, sonra hemen sürmeyi unutmayın.

3- Arabanız son zamanlarda çok fazla toz topladıysa ve bunu yaptığınızdan bu yana uzun zaman geçti ise, deşarj kısmındaki son pil bitini kullanırken, bir şarj çıkışına yakın durun ve yakın ödeme yapın. tek basamaklı SOC’ye yaklaştıkça güç çıkışının nasıl azaldığına dikkat edin. 80 km/s hızı aşmak istemediği için aşırı uyuşuk olmaya başlarsa, hemen eve veya yakındaki bir şarj cihazına çok sakin bir hızda gidin, o zaman şarja devam edin.

4- Bazı Tesla sahipleri bunu arka arkaya iki kez yapmaları gerektiğini keşfettiler ancak tek döngüden ibaret olarak ta bataryaları kurtarabilirsiniz.

Ayrıca Tesla uzmanı Sean Mitchell, Tesla piliniz için optimum sağlığı korumak için akılda tutulması gereken üç önemli ipucu da önerdi.

1- Arabayı düzenli olarak %100 şarj etmeyin

2- Şarj durumunun düzenli olarak %10’un altına düşmesine izin vermeyin

3- Pil takımını yüksek sıcaklıklardan koruyun. Bu, Supercharger istasyonlarının düzenli olarak kullanılmasını içerir. Hızlı şarj da pilleri daha hızlı ısıtır.