BMW Grubu Batarya Dönüşüm Oranını % 96’ya Çıkaracak

BMW Grubu Batarya Dönüşüm Oranını % 96’ya Çıkaracak

4 Eylül 2020 0 Yazar: emre ekici

BMW firması, 2030 yılına kadar sürdürülebilir planlarını açıklarken batarya dönüşümlerine de yer verdi. Batarya fiyatlarının ucuzlaması ile birlikte üretim arttı ancak yeniden hayata kazandırma faaliyetleri henüz hız kazanmadı. Bu kapsamda firma, yeniden dönüşüm için kollarını sıvadı.

Avrupa Birliği şu anda yüksek voltajlı pillerin en az % 50‘sinin geri dönüştürülmesini istiyot ve endüstri ortalaması muhtemelen gereksinimden çok daha yüksek değil. BMW Grup, Alman geri dönüşüm uzmanı Duesenfeld ile birlikte “grafit ve elektrolitler dahil olmak üzere yüzde 96’ya kadar geri dönüşüm oranına ulaşabilen bir yöntem geliştirmeyi” planlıyor. % 96  oranı demek neredeyse kurşun asitli akülerle (% 99) eşit derecede büyük bir gelişmedir.

Firma, dünya pazarında kendisinden başka araçların bataryalarını da geri topluyor. Bu sayede hem kullanılan bataryalardan veri alıyor hem de dönüştürüp yeniden kullanılabilir duruma getiriyor. Sektördeki diğer oyuncular da bu fikre açık şekilde destek veriyor.

Volkswagen firması da açık şekilde geri dönüşüm faaliyetleri içerisinde girme planları yapıyor. Bu strateji hem mali açıdan faydalı hemde farklı firmaların batarya kullanım oranını incelemek için büyük bir fırsat.

Bu kadar yüksek geri dönüşüm oranları ile kritik hammadde sıkıntısı olmamalı ve çevre biraz dinlenmelidir. Önceleri, lityum iyon piller şu anda ve gelecekte olduğu kadar yüksek bir ölçekte kullanılmadığında, ekonomik olarak uygun yöntemler veya hatta bunları çok yüksek bir oranda geri dönüştürmek için bir gereklilik yoktu. Ancak şimdi gelişen elektrikli otomobil pazarı ile dönüşüm artık gerekli hale geldi.