BMW i8 Üretimi 18 Benzersiz Renkli Otomobille Sona Erdi

BMW i8 Üretimi 18 Benzersiz Renkli Otomobille Sona Erdi

10 Ağustos 2020 0 Yazar: emre ekici

i8 denilince aklınıza karbon fiber kaplama ve elektrikli model gelecektir. BMW firmasının efsanevi tasarıma sahip, hafif, dayanıklı, hızlı ve hibrit modeli olan i8 efsanesi sonunda noktalandı. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre BMW i8 artık üretilmeyecek. Bunun yerine diğer elektrikli segmentler daha ön plana alınacak.

BMW, toplamda 20.800 adet i8 modelini üretti ve kullanıcılara sundu. Sonrasında ise Almanlar, son 18 örneğin her birini benzersiz renklerle yaparak hibrid spor otomobilin bir patlama ile çıkmasını sağladı. Bunlar, üretim çalışması sırasında daha önce araca uygulanmayan gölgelerdi. Arka arkaya üretilen bu son 18 yeni aracın hepsinin renkleri farklı oldu. Bu da firmayı doğal olarak çok zorladı.

Özellikle bazı boya tiplerinde teknisyenler elle boyamaya özen gösterdi ve bu gerçekten zorlayıcı oldu. Şirket ayrıca özel renk tonunda bazı bileşenler almak için tedarikçilerle çalışmak zorunda kaldı. Firma bu şekilde bir final ile aracı sonlandırmaktan büyük gurur duyduklarını ifade etti.

Son 18 adet aracın sahipleri ise doğal olarak BMW i8 Club International üyelerine verildi. Daha önce davranarak bu eşsiz araçlara sahip oldular. Altı yıllık üretim boyunca BMW, i8’in yaklaşık 20.500 örneğini oluşturdu. BMW i8 modelinin satış rakamları çok yüksek olmasa da ilerleyen dönemlerde ikinci el pazarında ciddi fiyatlara satılacak gibi görünüyor. Üretimin bitmesi aracı bir klasik modele doğru götürebilir. Tabi diğer konu yedek parça bulamamak olacak. Bu da i8 için bir dezavantaj olacak.

BMW’nin i8’i özel bir şasideki başka bir hibrid spor otomobille değiştirdiğine dair bir açıklama yapmadı yani ruhu da devam etmeyecek. Bununla birlikte marka, dizilime hızlı bir şekilde plug-in-hibrid modeller ekliyor. BMW i8 yerine 330e, X2 xDrive25e ve X5 xDrive45e gibi modeller ekledi.