BMW iX Elektrikli SUV Tanıtıldı

BMW iX Elektrikli SUV Tanıtıldı

17 Aralık 2020 0 Yazar: emre ekici

BMW, X5 ve X6 ile başlayan SUV serisine X7 ile devam etti ancak bu araçlar içten yanmalı motora sahip araçlardı. Kısa süre önce SUV segmentinde de elektrikliye geçeceğini söyleyen firma yeni iX modelini kullanıcılara tanıttı. BMW, bu araçlarını iNEXT adı altında topladı. İNext konseptinin üretim hatlarına taşıyacak elektrikli SUV, güç, tork ve boyutlardan çok tasarım öğeleriyle ilgileniyor .

BMW’nin bu elektrikli SUV ile ilgili paylaştığı veriler çok kısıtlı. 3 metrelik dingil mesafesi bir X5 kadar uzun olacağını biliyoruz. Otomobilin Carbon Cage ile entegre bir alüminyum uzay kafes yapısı kullandığını biliyoruz. Bu CFRP (karbon fiber takviyeli plastik) düzenlemesi, yolcuları koruyan bir kafes oluşturmak için “yan çerçeve, yağmur kanalları, tavan çerçevesi, kaporta paneli ve arka cam” içerecektir. 

Permanent Magnet (Kalıcı mıknatıs) motor kullanılacağı daha önceden açıklanmıştı. İX’in 370 kW (500 hp) üzerinende motor gücüne sahip olacağını biliyoruz ancak BMW elektrikli SUV’nin ne kadar güçlü olacağını tam olarak açıklamadı. Sadece 5 saniyenin altında 0-100 km/s hıza ulaşacağı tahmin ediliyor.

100 kWh‘ten fazla pil grubu bulunma ihtimali çok yüksek. Bu pil paketi toplamda 600 km’lik bir menzil sağlayacak. BMW, iX’in 100 km’de 21 kWh’den daha az harcadığını söylüyor. Fiyat hakkında ise henüz bir bilgi bulunmuyor.