BMW iX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

BMW iX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

12 Ocak 2021 0 Yazar: emre ekici

Yaklaşık 1 yıl önce BMW firması tarafından iNext adı altında yeni bir elektrikli otomobil üretim serüveni ortaya atıldı. Ütopik bir tasarım ile karşımıza bir otomobil çıkartıldı ve bu aracın üretilebileceğinden emin değildik ancak yıl 2020 olunca firma tarafından üretim serüveni gerçeğe dönüştü. Ancak artık iX adı ile anılmaya başlandı.

BMW elektrifikasyonda öncü oldu. İlk günlerden bu yana elektrikli otomobilleri çok ciddiye aldılar. 2013 yılında BMW i3, bir elektrikli otomobilin nasıl tasarlanıp üretilebileceğine dair kural kitabını yeniden yazdı. Firma tarafından BMW i3, 170.000 adet satış rakamına ulaştırıldı.

BMW daha sonra i8 modeli ile kullanıcılar karşısına çıktı. Spor süper araç hibrit bir tasarıma ve karbon bir gövdeye sahipti. Şık bir tasarım ile kullanıcıları cezbetti. 6 yıl önce tanıtılan bu iki araçtan sonra yeni bir araç modeli bekleniyordu. BMW, tamamen elektrikli iX’i üretim biçiminde tanıttı ve 2021’in sonlarında piyasaya çıkacak. Bir BMW sunumuna göre bu bir teknoloji imzası dedikleri bir otomobil.

Aracın performans özelliklerinden bahsedecek olursak gövdenin altında, SUV’u beş saniyeden daha kısa bir sürede sıfırdan 180 km/s hıza hareket ettirecek 500 beygir gücü üreten çift motor bulacaksınız. Bu büyüklükteki bir araba için çok saygıdeğer. Menzil, Avrupa WLTP test döngüsünde 600 km‘nin altında oldu ve ABD EPA testinden biraz daha azını bekleyebilirsiniz. Araç üzerinde 200 kW‘lık bir güç bulacaksınız.

Aracın ön tasarımını incelediğimizde imza niteliğindeki BMW ızgarası hala orada. İçten anmalı arabaları için motora mümkün olduğunca fazla hava emmek için orada konumlandırılmıştı ancak bir elektrikli otomobil için buna gerek yok. Ayrıca tamamen aynı hizada olan ve kapının içinde kaybolan kapı kollarını da gizlediler ve yalnızca araca girmeniz gerektiğinde kendilerini gösteriyorlar.

iX üzerinde alüminyum konstrüksiyonlu bir karbon fiber kafes ve çerçeve, tüm vücut kabuğunu inanılmaz derecede güçlü ve aynı zamanda çok hafif hale getiriyor. Otomobilde en son 5G teknolojisi var ve bu sadece arabanın olabildiğince çabuk internetle konuşmasını sağlamak değil, aynı zamanda aracın “Akıllı Şehirler” ile konuşabilmesini sağlamak için de yerleştirilmiş konumda.

Hız konusuna gelince piyasadaki en hızlı elektrikli otomobil değil. Piyasadaki en uzun menzilli SUV da değil ancak BMW mühendislerinin hedefi bu değildi. Bu arabayı Audi e-Tron , Mercedes Benz EQC ve  Tesla Model X’in karşısına koymak ve BMW, sürücü ve yolcu deneyimi çıtasını yükselttiklerini düşünüyor. Umarız kısa süre içerisinde bu aracı net olarak görebiliriz.