Bütçe Dostu Elektrikli Volkswagen ID.1 ve ID.2 Yakında Üretilecek

Bütçe Dostu Elektrikli Volkswagen ID.1 ve ID.2 Yakında Üretilecek

2 Ocak 2021 0 Yazar: emre ekici

Volkswagen, ID.3 serisi ile başladığı elektrikli otomobil sektöründe Avrupa fiyatı olarak gayet iyi durumda. 29.000 Euro başlangıç fiyatı ile sunulan ID.3 fiyat performans analizinde iyi noktada görünüyor ancak firma daha uygun maliyete sahip ve daha uygun satış fiyatına sahip yeni araçlar üretme planı içerisine girdi.

Sadece Avrupa pazarı değil diğer pazarlarda da Euro karşısında değersiz olan para birimlerini baz alarak MEB platformuna dayanan bir üretim gerçekleştirmek istiyor. Türkiye pazarına giren ID.3 şu anda yaklaşık olarak 585.000 TL civarında satılıyor. Bu maliyetin biraz daha uygun seviyeye çekilmesi için ID.1 ve ID.2 segmentleri de üretilecek.

Araç hakkında fiyat incelemesi yapıldığında Reuters, fiyatın 20.000 ila 25.000 Euro (24.000 ila 30.000 ABD Doları) arasında olacağını doğruladı. Ama dahası var. Volkwagen yeni mimarinin – kesinlikle daha ucuz ve muhtemelen MEB’den daha kısa – 45 kWh’ye kadar batarya paketinin yer almasını sağlayaca. Hatırlarsanız e-CMP platformuna sahip Peugeot E-208, E-2008 , Opel Corsa-e ve Citroën e-C4 kullanım teklifleri 50 kWh batarya paketini kapsıyordu. ID.1 ve ID.2 %10 daha az batarya paketine sahip olacak.

ID.1’in ilk ürünlerinin pazara yalnızca 2023’te veya daha sonra ulaşacağını doğrulamak için bolca vaktimiz var. Bu kent içi elektrikli otomobil, e-up’ın yerini alacak! ve MEB Lite platformunda üretilen tek araç olmayacak.

Firma eğer bu segmentte ısrar eder ve tutulursa pazarda mini elektrikli araç segmentinde iyi bir noktaya gelir. Türkiye pazarında küçük otomobiller genelde çalışan çevre tarafından satın alıyor. Volkswagen’de ID.1 ve ID.2 ile çalışan çevreye hitap edebilir.