BYD’nin Yeni Elektrikli Araç Platformu 2021 Yılında Gelecek

BYD’nin Yeni Elektrikli Araç Platformu 2021 Yılında Gelecek

13 Aralık 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araç platformları günümüzde üretim aşamasında ve maliyet aşamasında önemli kolaylık sağlamaktadır. Firmaların benimsediği bu mimari, elektrikli araç sektöründe etkin bir biçimde kullanılmaya başlandı. İçten yanmalı araçlar için üretilen farklı platformlar yerine tek bir platform ile üretim işi çözülmüş oluyor. Aynı zamanda bir firmanın platformunu başka firmalar da kullanabiliyor. Buna örnek olarak Volkswagen firmasını verebiliriz. Volkswagen, MEB platformu ile elektrikli otomobillerini üretiyor. Bu platformu aynı zamanda Audi, Seat ve Skoda gibi firmalar da kullanıyor.

Firmalar, zaman geçtikçe platformlarında güncellemeleri de yapmak durumunda kalıyor. Bu firmaların biri de BYD oldu. BYD, 2021 yılında yeni bir platforma geçecek.

Bu yeni platforma dayanan yeni modeller, içten yanmalı motorlu araçlara eşit maliyet, menzil ve güvenliğe sahip olacak. Bu oldukça büyük bir gelişme olacak ancak bu noktada daha fazla ayrıntı yok.

Çinli üretici bu yıl, hücreden pakete (CTP) yaklaşımında “sıfır kobalt” lityum-demir-fosfat (LFP) kimyası olan Blade Pilini tanıttı. Bugün itibariyle BYD, indirilen sübvansiyonların Çin’de talebin zayıflamasına dönüştüğü 2019 ortasından bu yana gerçekten zorlu bir dönemin ardından satış sonuçlarını kademeli olarak iyileştiriyor.

Bu yeni platform ile birlikte 2021 yılı için daha fazla satış bekleniyor.