Cadillac LYRIQ Elektrikli SUV Açığa Çıktı

Cadillac LYRIQ Elektrikli SUV Açığa Çıktı

12 Eylül 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil sektörü için 2020 yılı iyi bir şekilde devam ediyor. Birçok firmadan yeni elektrikli otomobiller gördük ve bunlara bir yenisi daha eklendi. Cadillac firması yeni elektrikli otomobili olan LYRIQ’i kullanıcılara tanıttı.

Bir önceki elektrikli otomobil girişimi olan Chevy Volt, dünya çapında çok tutuldu ancak Tesla gibi markalar ile mücadele edemedi. Bunun sebebi ise tabiki menzil problemi idi. Daha sonra Kasım 2018’de CT6 PHEV adlı bir plug-in hibrit girişimini gördük. Yine diğer firmalar ile yeterince mücadele edemeyen Cadillac, bu kez tam elektrikli ve uzun menzilli yeni elektrikli otomobilini sahaya sürüyor.

Yeni Cadillac LYRIQ elektrikli crossover, beş aylık teaser videoları ve fotoğraflarının ardından bugün çevrimiçi olarak ilk kez sahneye çıkıyor.

Menzil, Pil Boyutu ve Şarjı

Cadillac, General Motors bünyesinde üretilen yeni bir otomobil olacak ve Ultium uzun menzilli piller bu araçta kullanılacak. LYRIQ’nun 100 kilowatt saatlik bataryası ona 482 km menzil sağlayacak ancak burada küçük bir uyarı var. Bu rakam “İlk Cadillac testine dayanmaktadır. Resmi EPA tahminleri henüz mevcut değildir.” Bununla birlikte, LYRIQ’nun öngörülen satış tarihi olan 2022’nin sonlarına doğru olacak.

İsteğe bağlı olarak 19 kilowatta kadar evde seviye 2 şarj hızları mevcut olacak ve 150 kilowatttan fazla DC hızlı şarj sözü verilmektedir. DC şarj rakamı etkileyici değil ancak şarj eğrisi veya konik olduğunu henüz bilmiyoruz, bu nedenle henüz şarj süreleri hakkında herhangi bir sonuç çıkarmayacağız.

Verim

Cadillac, bu aracı ile ilgili iki farklı seçenek sunacak. Birincisi arkadan çekiş ve ikincisi dört çeker olarak sunulacak. Ağırlık merkezi batarya paketi dağılımı ile birlikte yere daha çok yakınlaştırılmış durumda. Ultium pil paketi ve yaklaşık 50/50 ağırlık dengesi ile LYRIQ da iyi bir şekilde verim sunacaktır.

İç ve Dış Tasarım

Bize göre ;

ön kısmın tasarımını pek sevmedik ve ızgara bize başka bir markayı hatırlatıyor. Ek olarak eğimli tavan çizgisi arka yolcular için biraz baskılı olabilir. Bununla birlikte genel paket yeterince çekici görünüyor.

Cadillac’a göre:

Cadillac’ın ilk elektrikli SUV’si, markanın yeni nesil elektrikli otomobilleri için yeni bir yüz, oran ve duruş getiren cesur bir tasarım ifadesi oluşturuyor. Geleneksel bir içten yanmalı motor ve aktarma organlarının ihtiyaçlarıyla sınırlandırılmamış ileriye dönük bir vizyondur.