CATL, Elektrikli Römorklar İçin 300 kWh Pil Sağlayacak

CATL, Elektrikli Römorklar İçin 300 kWh Pil Sağlayacak

10 Eylül 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli kamyonlar henüz istenilen gelişim performansına ve market talebine ulaşmadı. Volvo gibi firmaların çabaları ile elektrikli kamyonlar üretilse de henüz çığır açacak bir pazar ile karşı karşıya gelmedik. Bu yüzden CATL madem elektrikli kamyon üretemiyoruz o halde elektrikli trailer üretimi içerisine girelim mantığı ile hareket etme kararı aldı.

CATL, uzun yol kamyonlarını elektriklendirmek için 2023 yılında Almanya / Avrupa’da piyasaya sürülmesi planlanan Trailer Dynamics‘in elektrikli römorkları (entegre elektrikli tahrik ünitesi ve enerji depolamalı yarı römorklar) için bir akü sistemi geliştiriyor.

Trailer Dynamics Newton eTrailer, paket seviyesinde 155 Wh / kg enerji yoğunluğuna ulaşmak için tamamen yeni hücre/paket (CTP) tasarımında CATL’nin en son lityum demir fosfat (LFP) pilleriyle donatılacak. Akü kapasitesi yaklaşık 300 kWh olacak (yani toplam 2.000 kg’ın altında) ve ilginç bir şekilde sıvı soğutmalı olacaktır.

CATL, LFP akü hücrelerinin olağanüstü uzun çevrim ömrünün nihai çözümün daha düşük toplam sahip olma maliyetini (TCO) elde etmenin ana faktörlerinden biri olduğuna işaret ediyor.

Peki bu elektrikli trailer bizlere ne kazandıracak ? İlk olarak eğer hibrit bir kamyon kullanımı var ise yakıt tüketiminde azalma meydana gelecek ve daha fazla menzil elde edilecek. Tamamen elektrikli bir kamyon ise uzun menzil desteği sağlayacak. Ancak şu anki problem bu sistemin kamyonlara nasıl entegre edileceği. Henüz bu konu hakkında firma bir bilgi yayınlamadı.

Görsel olarak tamamen kapalı ve fütüristik bir tasarıma sahip olacak olan bu trailer, tamamen kapalı yanları ve arka kanatları olan geleneksel bir treylere göre çok daha aerodinamik olacaktır.

Trailer Dynamics, alınan haberlere göre sadece CATL’den değil bir çok firmadan batarya siparişi vermiş durumda.