CATL, Kobaltsız ve Nikelsiz Bir Pil Üzerinde Çalışıyor

CATL, Kobaltsız ve Nikelsiz Bir Pil Üzerinde Çalışıyor

22 Eylül 2020 0 Yazar: emre ekici

Batarya kimyası elektrikli otomobillerin menzil ve geleceğine yön tutmaya devam ediyor. Batarya kimyalarının değişmesi farklı verimlerde ve farklı kapasitelerde batarya grubunun araca entegre edilmesi anlamına geliyor. Ayrıca dünyada kısıtlı miktarlarda bulunan elementlerden başka elementlere geçişte batarya piyasasını olumlu anlamda etkilemektedir. Bu sayede CATL firması pahalı bir özelliğe ve nadir bulunan bir yapıya sahip olan Kobalt ve Nikel olmadan yeni bir batarya tasarlamaya çalışacak.

Böyle bir kimya, ne olduğuna bağlı olarak pil fiyatlarının gerçekten düşük olmasını sağlayabilir. Kobalt içermeyen modern bir pil hayal edin. Bu zor değil: zaten piyasada satılmaya devam ediyor. Şimdi nikelsiz bir tane hayal edin. Cevabınız zaten Lityum Demir Fosfat olacak, değil mi? Eh, CATL yakın zamanda kobalt ve nikel olmadan yeni batarya üzerinde çalışıyor ve lityum demir fosfatta olmayacak.

Bu bilgiler, dev Çin pil üreticisinin üst düzey yöneticisi Meng Xiangfeng’den geldi. Reuters’e göre bu yeni batarya hakkında konuşurken Şangay’daki Çin Otomobil Üreticileri Birliği’nde bir endüstri konferansındaydı. Bu ARGE’nin amacı maliyet olacak. Çinli yönetici artan maliyetler karşısında alternatif bir batarya kimyası kullanmayı düşündüklerini belirtti. Kobalt ve Nikel gibi malzemelere artık ulaşım zor ve pahalı olmaya başladı. Bu çözüm ilerleyen süreçlerde Lityum demir fosfat ile baş edebilir. Bildiğiniz üzere şu an elektrikli otomobil piyasasında en çok kullanılan batarya tipi lityum demir fosfattır.

Umarız kolay bulunan bir kimya ile bu yola çıkarlar ve maliyet azaldıkça da elektrikli otomobillerin satış fiyatı azalmaya başlar. Konu hakkında yeni bilgiler geldikçe sizlerle paylaşacağız.