CCS Combo Şarj Standart Haritası

CCS Combo Şarj Standart Haritası

21 Nisan 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller için şarj istasyonları artık kritik öneme sahip durumda. Uzun seyehatler için DC şarj istasyonları olmazsa olmaz bir konumda. Peki hızlı şarj istasyonlarının en çok hangi bölgelerde olduğunu nereden anlayacağız ? Bunun için bir harita geliştirildi ve bu haritadan hangi konumda olduklarını bulabilirsiniz. Özellikle CCS Combo şarj istasyonlarında kullanılan CCS1 ve CCS2’nin nerelerde kullanıldığını bu haritadan görebilirsiniz.

Kombine Şarj Sistemi (CCS) iki ayrı versiyonda mevcuttur (fiziksel olarak uyumlu değildir) – CCS Combi 1 / CCS1 (SAE J1772 AC’ye göre, SAE J1772 Combo veya AC Tip 1 olarak da adlandırılır) veya CCS Combo 2 / CCS 2 (temel Avrupa AC Tip 2’de).

CCS Combo şarj nerelerde kullanılıyor ?

Phoenix Contact tarafından sağlanan (CharIN verilerini kullanarak) haritada görebileceğimiz gibi, durum karmaşıktır.

  • CCS1: Kuzey Amerika birincil pazar. Güney Kore de giriş yaptı, bazen diğer ülkelerde CCS1 kullanılıyor.
  • CCS2: Avrupa, resmi olarak birçok başka pazarın (Grönland, Avustralya, Güney Amerika, Güney Afrika, Suudi Arabistan) katıldığı ve henüz karar vermemiş birçok başka ülkede görülen birincil pazardır.

CSS geliştirmenin koordinasyonundan sorumlu şirket olan CharIN, daha evrensel olduğu için (DC ve 1 fazlı AC’nin yanı sıra 3 fazlı AC de işleyebildiği için) kullanılmayan pazarlara CCS2’ye katılmalarını öneriyor. Çin kendi GB / T şarj standartlarına sadık kalırken, Japonya CHAdeMO ile hepsi bir arada.

En önemli durum ise Tesla gibi elektrikli otomobil devinin CCS2 konektörüyle (AC ve DC şarj) uyumlu yeni otomobillerini Avrupa’da sunmasıdır.