Çığır Açan Elektrikli Tekne ile Sanal Gezintiye Çıkın

Çığır Açan Elektrikli Tekne ile Sanal Gezintiye Çıkın

30 Eylül 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araç sektörünün gelişmesi otomotiv endüstrisi ile birlikte diğer endüstrileri de etkiledi. Özellikle gemi, yat ve bot sektörü de elektriklenme yolunda ilerlemeye başladı. Daha önceki yazılarımızda elektrikli gemi ve yatlardan bahsettik ancak bu bahsedeceğimiz tekne bir bot ve gezinti imkanı sunuyor.

Birkaç ay önce dikkatinizi dünyanın ilk % 100 elektrikli hidrofoil botu olan Candela Seven çekti. Şimdi, TEAM SUBTECH YouTube kanalında bu konu ile ilgili ilk videolar yayınlandı.

Videoda altı kez  Powerboat Dünya Şampiyonu Erik Stark yer alıyor. Bizi İsveç Stockholm’deki Candela fabrikasında bir tura çıkarıyor  ve burada elektrikli hidrofoil’in nasıl geliştirildiği hakkında daha fazla bilgi edinebiliyoruz. Bu ilginç ayrıntılar doğrudan Candela’nın kurucusu ve CEO’su Gustav Hasselskog’dan geliyor.

Turun ardından Stockholm takımadalarındaki binlerce küçük adada Stark ile bir test sürüşü yapılıyor TEAM SUBTECH‘e göre başka hiçbir elektrikli tekne bu kadar uzak bölgeyi seyredemedi.

Candela, 55kW motor ve 40kWh pil paketine sahip olarak üretildi. Ultra hafif altı yolcu gemisi, 30 knot (yaklaşık 35 mil / saat) hıza ulaşabilir ve bir şarjla neredeyse 100 km yol alabilir. Hasselskog, tasarımının onu olağanüstü enerji verimli kıldığını söylüyor. Geleneksel bir planya teknesine göre yaklaşık % 75 daha az enerji harcaması ile ünlü duruma geldi.

Ne yazık ki Candela Seven 200.000 $ ‘ın üzerinde bir fiyat etiketine sahip ve bu yıl için neredeyse tükendi. Şimdiye kadar yalnızca 16 adet teslim edildi ve işte 2021 için bir bekleme listesi mevcut.

Kaynak: TAKIM SUBTECH (YouTube) ve Electrek