Coronavirus Salgını Sırasında Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kullanma Talimatları

Coronavirus Salgını Sırasında Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kullanma Talimatları

19 Nisan 2020 0 Yazar: emre ekici

Dünyada pandemik bir hastalık statüsüne alınan Koronavirüs (COVID-19) salgını ile ilgili çalışmalar sürerken elektrikli araç sahiplerinin şarj istasyonu kullanımı gözden geçirilmeye başlandı. Herkesin ortak kullanımına açık olan bu şarj istasyonları koronavirüs salgınında tehlikeli bir duruma geliyor.

Koronavirüs salgını elektrikli otomobil sürücülerini içten yanmalı otomobil sürücülerine göre avantajlı bir konuma getirdi çünkü çoğu insan, arabaları sadece evde şarj ediyor. Aracın evde bir gecede şarj edilmesi, bir yakıt istasyonunu ziyaret etmeye kıyasla çok güvenli bir çözümdür. Ancak, genel şarj noktalarından birinde şarj etmek farklı bir hikayedir ve tıpkı bir yakıt istasyonunu ziyaret etmek gibi önlemler gerektirir.

Bir fiş , bir şarj kablosu ve bazı durumlarda da bir dokunmatik yüzey büyük endişe oluşturur çünkü tüm bunlara daha önce enfekte olmuş bir kişi tarafından dokunulmuş olabilir. Bu durumda ne yapılması gerekir adım adım aktaralım.

Kamuya Açık Şarj İstasyonu Kullanılırken Ne Yapılmalı ?

1- Şarj istasyonunu kullanmadan önce ve kullandıktan sonra eller 20-30 saniye arasında yıkanmalıdır. Herhangi bir yere dokunmadan bu işlem yapılmalıdır.

2- Fişlere, kablolara veya dokunmatik yüzeye doğrudan dokunmamak için tek kullanımlık eldivenler (veya başka türlü koruyucu bariyer) kullanılabilir.

3- Kullanıcılardan uzakta olan şarj istasyonları tercih edilebilir.

4- Yetkilendirme ile kullanılan şarj istasyonları daha fazla güvenlidir. Yani uzaktan kontrolü olan şarj istasyonları tercih edilebilir.

IONITY ise bu gibi durumlar için bir bildirge yayınladı. Nasıl şarj edeceğinize dair bilgileri aşağıdaki IONITY PDF dökümanında bulabilirsiniz.

PDF İNDİRME SEÇENEĞİ

YÖNLENDİRME LİNKİ SEÇENEĞİ

Bildirge Linki:

IONITY Bildirgesi