COVID 19 Çevreyi Nasıl Etkiledi?

COVID 19 Çevreyi Nasıl Etkiledi?

10 Mayıs 2020 0 Yazar: emre ekici

Dünya genelinde pandemi bir hastalığa sebep olan Koronavirüs – COVID 19, dünya üzerinde bazı durumların farkına varmamızı sağladı. Bunların önde geleni ise çevre oldu. Koronavirüs öncesi fosil yakıtlı araçların çevreye ne kadar zarar verdiğini anlayamaya başladık.

Ozon tabakasında verilen hasarların tamir edilmesi ve hava kalitesinin artması fosil yakıtlarının ne kadar zararlı olduğunu bizlere bir kez daha anlatılmış oldu. Bilim adamlarına göre dünya genelinde karbon emisyonlarında belirgin bir düşüş var. Bu ilk olarak Çin’de keşfedildi ancak o zamandan beri birçok yerde gözlemlendi, ölçüldü ve rapor edildi.

Daha spesifik olarak hava kirliliği inanılmaz derecede düşük hale geldi. Bunun nedeni fosil yakıtlıotomobillerinin konuya önemli bir katkıda bulunmasıdır. Küresel karayollarındaki araçların eksikliği, diğer faktörlerin yanı sıra, temiz havadan doğrudan sorumludur. Bu elektrikli arabalara geçişin önemini vurgulamaktadır. 

Konu hakkında yapılan bir çalışmayı sizlere sunmak isteriz. Aşağıdaki infografiklere göz atmanız iyi olacak.

Yukarıdaki bilgi grafiğine eşlik eden makalede daha pek çok destekleyici detay bulunmaktadır. Kesinlikle okumaya değer. Aşağıdaki kaynak bağlantısını izleyerek ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Venngage