COVID-19 Salgını Elektrikli Araba Satışlarını Nasıl Etkileyecek ?

COVID-19 Salgını Elektrikli Araba Satışlarını Nasıl Etkileyecek ?

8 Haziran 2020 0 Yazar: emre ekici

COVID-19 salgını ile birlikte tüm dünyada CO2 emisyonunun zararları görülmeye başlandı. Fosil yakıtlı araçların evlerde kaldığı bu günlerde çevre temizlendi ve artık daha temiz bir dünya ile karşı karşıya kaldık. Peki bu salgın ve temiz çevre elektrikli araçlara olan bakışı nasıl değiştirdi ?

Detroit Free Press’ten Mark Phelan geçenlerde şu şekilde bir açıklama yaptı. “Elektrikli araç satışlarının iptali gerçekleşmeyecek. Küresel talep iyice artacak”

Buradaki anlam şu oldu. İnsanlar elektrikli araçların doğaya zarar vermeyen özelliğini keşfettiler. Ne yazık ki bu keşif bir pandemi ile gerçekleşti ve doğanın ne kadar temiz olabileceği görüldü.

Firmalar koronavirüs döneminde fabrikalarını kapattı ancak yeniden açtılar. Fabrikalar açılınca bazıları iflas açıkladı. Bu iflas açıklayan şirketler arasında elektrikli araç şirketleri bulunmuyor. Dolayısıyla yeniden bir üretim safhası başlayabilir.

Önemli bir açıklama General Motors’tan geldi. Tüm şirketlerin ortak açıklaması gibi oldu. ” Aslında, birkaç lansman etkinliği ertelendi veya iptal edildi ancak GM bunun üretim programlarını etkilemeyeceğini belirtiyor.”

Yukarıdaki açıklamanın benzeri tüm elektrikli araç üreten fabrikalar için geçerli oldu. Sadece Rivian firmasında bazı iptaller söz konusu oldu.

Sonuç olarak elektrikli araç üreten firmalar için kısa vadeli üretim tablosu sağlam görünüyor. Uzun vadede ise birçok şey hükümet düzenlemelerine bağlı olacaktır. Bu pandemi dönemi elektrikli araç üreten firmalar için umut oldu diyebiliriz.