COVID-19 Salgını, Elektrikli Kamyonetlere Yönelik İlgiyi Azaltmadı

COVID-19 Salgını, Elektrikli Kamyonetlere Yönelik İlgiyi Azaltmadı

22 Aralık 2020 0 Yazar: emre ekici

Geçen yıl Aralık ayından itibaren dünyayı saran COVID-19 salgını birçok sektörü etkilediği gibi elektrikli araç sektörünü de etkiledi. Kısıtlamaların olduğu zamanlarda satışlarda ciddi düşüşler meydana geldi. Fabrikaların kapanması da araç üretimini olumsuz etkiledi ancak şu görüldü ki daha çevreci araçlar ile birlikte dünyamız daha iyi bir duruma geliyor. Sadece elektrikli araçların kullanımı ile çevre kirliliğinin azaldığı görüldü ve bu da elektrikli araçlara olan ilgiyi artırdı.

Pandemi salgını sırasında CarGurus adlı bir grup elektrikli kamyonetlere olan ilgi bakımından bir analiz yaptı. Bu analiz 1081 kişi üzerinde uygulandı. Tüm bu kamyon sahiplerinin yaklaşık yüzde 34’ü önümüzdeki 10 yıl içinde bir elektrikli kamyonet satın alacaklarına inanıyor.

Ancak bu sorular önümüzdeki 5 yıl içerisinde şeklinde sorulsa idi bu rakam %22 oranına düşecekti. CarGurus yaş gruplarını dörde ayırdı: Z Kuşağı ( 18-23 yaş arası kamyon sahipleri), Y kuşağı (24-39 ), X Kuşağı (40-55) ve Baby Boomers (56 yaşından büyük). 

Aynı analizi ayrı ayrı yaptığında, Z Kuşağı ve Millenial kamyon sahiplerinin yüzde 40’ının önümüzdeki 10 yıl içinde elektrikli bir kamyonet sahibi olacağına inandığını ve önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 30’unun bir kamyon sahibi olacağı ortaya çıktı.

İyi haber şu ki Z kuşağı bu konuda biraz daha bilinçli. Teknoloji ile büyüyen bu kuşak elektrikli araç ve fosil yakıtlı araçların farkını daha iyi anlayabiliyor. Ayrıca elektrikli kamyonetlere ilgisi en yüksek olan grup oldu.