COVID-19 Salgınına Rağmen Elektrikli Otomobillere İlgi Artıyor

COVID-19 Salgınına Rağmen Elektrikli Otomobillere İlgi Artıyor

14 Ağustos 2020 0 Yazar: emre ekici

Dünya üzerinde Aralık 2019 ayında Çin’de meydana gelen ve 2020 yılında tüm dünyaya yayılan COVID-19 koronavirüs pandemik hastalığı nedeni ile otomobil satışlarında ciddi oranda azalma meydana geldi. Ford’dan Volkswagen’e ve Ferrari’ye kadar bütün firmalar fabrika kapatma kararı aldı. Tesla ise bazı merkezlerdeki servislerini ve fabrikalarını kapattı. 3 ay kadar kapalı kalan fabrikalar araç üretmedi ve satış rakamları bir hayli azaldı. İnsanların araç yokluğunda çevrede meydana gelen temizliği görmesi üzerine elektrikli otomobillere olan ilgilerini artırdılar. Pandemik rahatsızlığa rağmen elektrikli otomobillere olan ilgi her geçen gün artış gösterdi. Bazı analistler göre dünya çapındaki otomobil satışları yaklaşık olarak %22 oranında düşüş gerçekleştirdi. Elektrikli otomobillere olan ilgiyi ise aşağıdaki grafikte görebilirsiniz.

Yukarıdaki grafikte 23 Mart 2020 ile 30 Mayıs 2020 arasında elektrikli otomobil satışlarını analiz edebilirsiniz. 2019 ve 2020 kıyaslandığında pandemi dolayısı ile düşüş meydana gelmiş ve Mayıs ayı itibari ile artışların oluştuğu gözleniyor. Bu grafik İngiltere yollarındaki elektrikli otomobilleri baz almıştır. Nisan ayında yeni otomobil kayıtları yıllık % 97.3 düşüşle 4.321 adet seviyesine geriledi. Bununla birlikte, elektrikli otomobiller sadece % 9.7 düştü ve ay için tüm yeni otomobil kayıtlarının % 31.8’ini oluşturdu.

Yeniden aranma hacmine bakıldığında elektrikli otomobiller için bir yükselişin olduğunu görebiliyoruz. Bu kapsamda stoktaki otomobiller de pandemi döneminde hemen satışa çıkarıldı. Özellikle Tesla, Çin pazarında bu taktiği uygulamaya başladı. BMW ve Audi gibi firmalar da satışlara başladı. Bunun sonucunda ise elektrikli otomobillerin yeniden yükselişe geçtiğini söyleyebiliriz.