Delhi Hükümeti Tarafından Yayınlanan Şarj Cihazı Kurulum Yönergeleri

Delhi Hükümeti Tarafından Yayınlanan Şarj Cihazı Kurulum Yönergeleri

20 Temmuz 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller için şarj cihazlarının kullanımları büyük önem taşıyor çünkü yanlış kullanılan şarj istasyonları aracın bataryalarına zarar verebilir Bu nedenle şarj cihazı kurulum ve kullanımları ile ilgili bazı prosedürlerin olması gerekiyor. Elektrikli araçların ulaşım sektörüne ana akım entegrasyonu söz konusu olduğunda Hindistan’ın dünyanın en agresif ülkelerinden biri olduğunu biliyoruz. Yalnızca elektrikle çalışan taşımacılığın geliştirilmesi ve üretimine adanmış yüzlerce startup ile Hindistan hükümetinin elektrik gücünün benimsenmesini hızlandırmak için büyük adımlar atması şaşırtıcı değil. Doğal olarak, elektrikli araçların ani akını, özellikle Delhi gibi yüksek oranda kentleşmiş bölgelerde şarj istasyonlarına olan talebin hızla artmasına neden olacaktır. Şimdi, bu sorunu çözmenin makinenizi bir duvar prizine takmak kadar basit olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu kadar basit değil. Delhi hükümeti bu konu hakkında bir yönerge yayınladı ve buna şarj cihazı kurulum yönergeleri adı verdi.

Çok sayıda vatandaş, özel kuruluş ve yerleşim birimi, endişe verici derecede düşük şarj istasyonu sayısıyla ilgili endişelerini dile getirdikten sonra Delhi hükümeti harekete geçerek Elektrikli araç şarj istasyonları kurmak için başvuru sürecini yeniledi ve kolaylaştırdı. Bu, şu anda yalnızca 77 tam işlevli elektrikli araç şarj istasyonuna sahip olan Delhi’de şu anda kayıtlı olan 9.000’den fazla elektrikli araç için kesinlikle büyük bir rahatlama olacak.

Hindistan otomotiv yayını DriveSpark tarafından yayınlanan bir raporda, Delhi hükümeti elektrikli araç şarj istasyonları kurmak için yeni tek pencereli onay süreci hakkında bir bildiri yayınladı: “CM Arvind Kejriwal tarafından Delhi’yi Hindistan’ın EV başkenti yapma vizyonu doğrultusunda, Delhi yakında herkesin tek bir telefon görüşmesi yaparak veya çevrimiçi başvuruda bulunarak Delhi devlet sübvansiyonu sayesinde elektrikli araç şarj cihazı taktırabileceği dünyadaki tek şehir olacak.”

EV şarj istasyonlarının kurulumunda çok daha hızlı uygulama süreçlerinin kullanıma sunulması göz önüne alındığında, EV merkezli altyapıda büyük bir patlama görmeyi bekleyebiliriz. Hindistan’daki diğer şehirlerin çok yakında davayı takip etmesi fikri de çok uzak değil. Daha önce tartışıldığı gibi birden fazla elektrikli motosiklet üreticisi, ülkedeki birden fazla şehirde hızlı şarj altyapısının geliştirilmesine büyük yatırımlar yapıyor. Hindistan’da EV merkezli altyapının gelişiminin ne kadar hızlı olduğu göz önüne alındığında, elektrikli araçların birkaç yıl içinde gazla çalışan benzerlerini geride bıraktığını görmek şaşırtıcı olmayacaktır.