Delta Firması Yeni 200 kW Ultra Hızlı Şarj Cihazını Piyasaya Sürüyor

Delta Firması Yeni 200 kW Ultra Hızlı Şarj Cihazını Piyasaya Sürüyor

20 Ağustos 2020 0 Yazar: emre ekici

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde egemen durumda bulunan Delta firması yeni nesil elektrikli otomobiller için ultra hızlı şarj istasyonları üretmeye devam ediyor. Henüz ülkemizde örneklerini göremediğimiz bu firma, geniş bir yelpazede elektrikli otomobillere hizmet etmeyi hedefliyor. Delta firması bu kez de şarj noktası operatörleri için optimize edilmiş en son ultra hızlı şarj cihazını kullanıcılara tanıttı.

Firma tarafından üretilen şarj istasyonları 200 kW Ultra Hızlı (UFC200) Şarj istasyonu olarak konumlandırılacak. Son günlerde Tesla tarafından 200 kW şarj barajının aşılması ile bu firmanın şarj istasyonlarına olan ilginin artış göstermesi bekleniyor. Delta ile ilgili ilginç olan şey, esnekliği, güç bölmeli iki DC çıkışı ve sıvı soğutmayı kullanmama potansiyel düşük maliyetli yaklaşımı sunmasıdır. Tek bir elektrikli otomobili 200 kW’a kadar (CCS fişi) ve 1.000 V’a kadar veya ikisini aynı anda 100 kW’a kadar şarj edebilir. Ayrıca teknik özelliklere göre isteğe bağlı olarak iki ek 22 kW AC Tip 2 çıkış mevcut ve bu nedenle toplam 4 tane elektrikli otomobil aynı anda şarj edebilir (iki DC ve iki AC).

Şarj istasyonunun diğer özelliklerini incelersek maksimum güç 200 kW olmasına rağmen CCS kablo / konektör sistemi sıvı soğutmalı değildir. Delta, kablo / fiş sıcaklığı kabul edilebilir en yüksek sıcaklığa ulaştığında sıcaklığı ölçmeyi ve mevcut gücü azaltmayı seçme politikası izlemiş.

Sıvı soğutmalı Delta şarj istasyonları için sıvı hakkında da birkaç bilgi mevcut. 400 A‘deki çözeltisinin verimliliğinin “standart bir sıvı soğutmalı kablo sisteminden” % 1.2 daha yüksek olduğu (sıvı soğutmasındaki enerji kayıplarını bile içermeden) firma tarafından belirtildi. Şarj istasyonundaki toplam verimlilik % 94 olarak teknik dökümanlara işlendi.

Delta Ultra Hızlı Şarj Cihazı (UFC200) – 200 kW Teknik özellikler: