Dogal Gaz ile Tesla Nasıl Şarj Edilir ?

Dogal Gaz ile Tesla Nasıl Şarj Edilir ?

3 Şubat 2020 0 Yazar: emre ekici

Tesla elektrikli otomobil sahibiyseniz uzun menzillere alışkın ve Supercharger ağını sık sık kullanan biri olmalısınız. En kötü Türkiye’de şarj ağları günümüzde yaygınlaşmaya başladı. Her ilk de birçok şarj istasyonu hali hazırda kuruldu. Otomobilinizi şarj etmeniz için gerekli olan herşey mevcut.

Daha ilerisini düşünelim. Hiç şarj istasyonu bulamadınız, evinizde veya işyerinizde Tesla otomobilinizi şarj ederek seyehatlerinize devam edebilirsiniz. Peki seyehattesiniz ve şarj istasyonu bulamadınız. Tam bu sırada aracınızın şarjı bitti. Ne yapacağız ? Bu makalede neler yapabileceğimizden bahsedeceğiz.

Şarj istasyonu bulamayacağınız bir noktada aklınıza hemen bir doğal gazlı veya fosil yakıtlı jeneratör gelmeli. Doğal olarak bu jeneratörün 220 Volt çıkışı mevcut olacak.

Yukarıdaki resimde görünen jeneratör tam bize uygun olan tipte. Hem 120 V çıkışı hemde 240 V çıkışı mevcut. 240V çıkış yazan yeri kullanacağız. 240V çıkış yazan yerden bir soket yardımı ile gerekli olan gücü alıyoruz.

Jeneratör tarafı görüldüğü üzere 4 pinli bir sisteme sahip. Aynı zamanda jeneratör ile Tesla şarj kablosunun soketi arasında da aşağıdaki gibi bir soket ve pinleme yer alacak.

Sağda görünen tipte bir pinli soket ucunuz olacak. Burada tek yapmanız gereken bu sokete Tesla şarj kablonuzun montajını yapmak. Aşağıdaki resimde sağ taraftaki Tesla soketinin yukarıdaki jeneratör soketine bire bir uyduğunu göreceksiniz.

Üçüncü aşama bu soketleri birleştirmek ve daha sonra tesla araç tarafına şarj plug’ını yerleştirmek. Daha sonra jeneratörü çalıştırıp Tesla aracınıza gerekli gücü sağlayacaksınız.

Aracın direksiyonuna oturduktan sonra orta ekranda şarj et seçeneğini seçip Tesla aracınızı en yakın şarj istasyonuna yetişecek kadar şarj edebilirsiniz. Bu uygulamayı ayrıntılı olarak özetleyen videoyu da aşağıda sizlere sunuyoruz.