Dünya’da Batarya Üretimi Ne Kadar Olacak ?

Dünya’da Batarya Üretimi Ne Kadar Olacak ?

25 Şubat 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobillerin en önemli komponentlerinden birinin bataryalar olduğunu daha önce bahsetmiştik. Batarya teknolojisinin gelişmesi ile birlikte menzil ve ömür parametreleri de gelişmeye başladı. Daha uzun menzil ve daha uzun yıllar kullanıma olanak sağlayan bataryalar kullanıcıların elektrikli otomobil satın alma fikrini canlandırıyor.

Dünya’da peki çok firma batarya üretimi gerçekleştiriyor. Bu firmaların en büyükleri hiç şüphesiz Çin’de yer almaktadır çünkü Çin pazarı bataryaların tamamını kullanabilecek bir yapıdadır. Aynı zamanda lityum elementinin de ana vatanı olarak söyleyebiliriz. Dolayısıyla Çin bu anlamda dünyaya batarya konusunda yön veren ülkelerden biri konumundadır.

Çinli üreticiler de batarya kapasitesini yıllık 50 GWs‘in üzerine çıkarma planları yapıyor. Dünya’nın en büyük 10 üreticisinin bulunduğu Çin hükümeti bu anlamda batarya üreticilerini de destekliyor.

Moneyball tarafından sağlanan veriler  en az 10 şirketin 2025’ten önce yılda en az 50 GWs elde etmeyi planladığını göstermektedir. 2020-2022’de birçoğu 50 GWs‘in üzerinde üretim planı yapmaya başlamıştır.

Ayrıca küresel bir rapora göre Çin topraklarında toplamda 115 adet batarya üzerine çalışan Mega fabrikaların bulunduğunu belirtmiştir. 2029 yılına kadar bu mega fabrikalar bir araya gelerek Avrupa’nın da içinde bulunduğu elektrikli otomobil pazarındaki batarya kapasitesini 348 GWs‘e kadar çıkaracaktır.

JPR2007 analistine göre Tesla Gigafactory 4 ile birlikte Almanya’da toplamda 239 GWs batarya kapasitesi ve Avrupa toplamında ise 576 GWs batarya kapasitesine ulaşılacak.

2028’in sonunda ise 2.000 GWh‘den (2 TWh) fazla kurulu kapasite olacaktır. Bunu şu şekilde örneklendirebiliriz. Bir elektrikli otomobilin batarya kapasitesini 50 kWs alırsak yıllık toplamda 40 milyon elektrikli otomobile yetecek kadar batarya üretimi olacaktır.