Dünyada Satılan Elektrikli Otomobil Pil (Hücre) Durumu

Dünyada Satılan Elektrikli Otomobil Pil (Hücre) Durumu

13 Ağustos 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller için önemli parçalardan birisi olan batarya (pil) birçok firma tarafından geliştiriliyor ve kullanıcılara sunuluyor. Pazarda önemli rol oynayan CATL, LG Chem veya belki Panasonic bu yıl zirveye çıkacak. Elektrikli otomobil üretiminin artış göstermesi ile birlikte bu firmalar tam kapasite çalışmaya başladı. Pandemi süreci de bu üretimde tabi ki etkili oldu. Fosil yakıtlı araçların hayatımızdan çekilmesi ile temiz çevreyi gören otomobil kullanıcıları elektrikli otomobillere yönelmeye başladı.

Adamas İstihbarat‘a göre CATL dağıtım açısından nisan 2020’nin en büyük oyuncusu olarak (yeni satılan binek elektrikli otomobillerin toplam batarya kapasitesi) 1.33 GWh dağıtım gerçekleştirdi, öncesinde LG Chem (1.02 GWh) ve Panasonic (0.91 GWh) olarak dağıtım gerçekleştirdi. Bu rakamlar sadece 2020 yılının Nisan ayı için geçerli oldu.

Tesla’nın Nisan ayında Çin pazarında yapmış olduğu dağıtımlar neticesinde CATL büyük bir çıkış yakaladı ve satış rakamlarını artırdı.

Nisan 2020’de binek elektrikli otomobil dalında en iyi pil üreticileri:

CATL : 1,33 GWh
LG Chem : 1.02 GWh (* 1.44 GWh total)
Panasonic : 0,91 GWh

LG Chem için total 1.44 GWh olmasının sebebi henüz müşterilere gönderilmeyen batarya paketlerinin olmasıdır. Burada baz aldığımız nokta müşteri teslimatlarının gerçekleşmiş olmasıdır.

Peki yeni nesil NCM 811 batarya kimyası hakkında neler oldu ? Şimdi bu gelişmeleri paylaşalım…

NCM 811 Satış Rakamları

Düşük kobalt içerikli bir katot kimyası olan NCM 811’in payı (8: 1: 1 oranında nikel: kobalt: manganez) yavaş yavaş binek otomobiller için pil çözümü haline geliyor.

En son veriler NCM 811‘in % 18 küresel dağıtım ve % 34 Çin’de dağıtımı yapılmış olarak gösteriyor.

Kurulu kapasite de dahil olmak üzere sonuçlar küresel olarak % 25 ve Çin’de % 4 olarak gerçekleşmiştir. Buna istinaden gelecekte en çok kullanılacak batarya tipinin NCM 811 olması muhtemel görünüyor.