Dünyanın En Büyük Elektrikli Yolcu Gemisi

Dünyanın En Büyük Elektrikli Yolcu Gemisi

17 Şubat 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araç teknolojisi ile birlikte elektrifikasyon faaliyetleri tüm sektörlerde devam ediyor. Aynı zamanda gemicilik sektöründe de daha önce elektrikli yolcu gemilerinin inşaatlarından bahsetmiştik. Aralık ayında duyurulan ve (EV’ler arasında) dünyanın en büyüğü olmaya aday elektrikli yolcu gemisi “Yangtze River Three Gorges 1” Çin tarafından üretilecek. En önemli özelliği yukarıda bahsettiğimiz gibi dünyanın en büyük elektrikli yolcu gemisi olacak.

Tarafımıza ulaşan bilgilere göre Temmuz ayında üretime başlanacak ve Kasım 2021’de popüler turistik rotalarda hizmete girecek. Sadece boyut ve yolcu kapasitesi değil aynı zamanda pil kapasitesi de kabaca 7,5 MWh olacak. LFP tipi piller (10.000’den fazla hücre) CATL tarafından sağlanacaktır.

Teknik olarak çok fazla ayrıntıya sahip değiliz ancak CATL, tam esneklik için iki şarj seçeneği – yüksek voltaj ve düşük voltaj – olacağını açıklıyor. Şarj süresi açıklanmadı ancak bir saat varsayılırsa, 7.5 MW’lık dev bir güç gerektirecektir!

Bu devasa elektrikli yolcu gemisi Wuxi Saisiyi Electric Technology Co. tarafından üretilecek. Üretimi yapacak firma mali açıdan Çin Halk Cumhuriyeti tarafından destekleniyor.