Dünyanın En Büyük Ticari Elektrikli Uçağı İlk Uçuşunu Tamamladı

Dünyanın En Büyük Ticari Elektrikli Uçağı İlk Uçuşunu Tamamladı

21 Haziran 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli uçaklar ile ilgili çalışmalar son hızda devam ediyor. Birçok firma hibrit yakıtlı uçakların testlerini daha önce tamamladı hatta güneş panelli uçaklar bile testlerini tamamladı ancak full bataryalı uçaklar henüz test aşamasında. Cessna 208B tipi elektrikli uçak olan eCaravan artık ilk uçuşunu tamamladı ve bizlere elektrikli uçaklara güvenmemiz gerektiğini gösterdi. 28 Mayıs 2020’de, havacılık elektrik motorları uzmanı magniX, AeroTEC ile ortaklaşa olarak Washington’da Moses Gölü’nde tamamen elektrikli prototip uçakları eCaravan’ın ilk uçuşunu tamamladı.

ECaravan aynı zamanda dönüştürülmüş bir elektrikli uçaktır. Cessna 208B fosil yakıtlı uçaktan elektrikliye çevrilmiştir. Uçağın güç sistemini inceleyecek olursak 560 kW daimi bir güce sahip ve magniX magni500 tahrik sistemi kullanmaktadır.

Magni500 motoru çalıştırmak için pil paketinin ne kadar güce sahip olduğu sorgulandığında firma konu hakkında net bilgi vermiyor ancak 200-300 km menzile sahip batarya paketinin olduğu iddialar mevcut. Bu da bize yüzlerce kWh‘lik bir batarya grubunun olduğunu gösteriyor.

Aynı zamanda bu elektrikli uçağın ilk uçuşundan sonra henüz görevini tamamlamış diğer uçakların da en azından hibrit dönüşümünün yapılabileceği gösterildi.

Elektrikli uçaklar ile ilgili henüz net bir prosedür ve standart olmadığı için yapılan bu testin belgelendirilme imkanı olmayacak. Uçak sadece prototip olarak kalacak ve test uçuşlarına devam edecek.