Dünyanın En Güçlü Elektrik Motoru

Dünyanın En Güçlü Elektrik Motoru

25 Mart 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller için motor önemli bir yere sahiptir. Yüksek güç ve verimlilik için son derece kritik bir noktada bulunan elektrik motoru, elektrikli araçların hayatımıza girmesi ile birlikte gelişmeye açık bir hale geldi. İlk elektrikli araçlarda kullanılan elektrik motorları son derece ağır ve daha düşük verime sahip olarak kullanıldı ancak günümüzde son derece hafif ve kg başına verilen güç son derece yüksek.

İngiliz Equipmake şirketi, 12 ay içinde dünyanın en güç yoğun sabit mıknatıslı elektrik motorunu geliştirmek için yeni bir AMPERE projesi duyurdu . Bu proje kapsamında geliştirilecek olan elektrik motorunun özellikleri incelendiğinde Kg başına 20 kW‘tan fazla bir güçte, tipik bir otomobilin elektrik motoru şeklinde olacak ve 10 kg’dan daha az bir kütle ile sunulacak.

10 kg’lık bu elektrik motorunun 4 tekerde kullanıldığı düşünüldüğünde sadece 40 kg’lık bir ağırlık araç üzerine etki edecektir. Firmanın planı 220 kW çıkışa sahip ve 30.000 rpm olan bir elektrik motorunu piyasaya sürmektir.

Günümüzde kg başına güç yoğunluğu 5 kW civarındadır ancak firma bunun 20 kW’tan fazla bir değere çıkabileceğini ön görmektedir. Şu an üretime giren model ise APM 125 olarak adlandırılıyor ve 125 kW pik, 12.000 rpm, 14 kg ağırlığında ve kg başına 9 kW’tan daha az bir güç yoğunluğuna sahip.

Elektrik motorlarında meydana gelen bu hafifleme ile birlikte batarya yüklerinde biraz artış yaşanması çok muhtemel. Çünkü otomobil üreticileri uzun menzil yakalamak için azalan ağırlık yerine batarya paketleri yerleştirerek bu amaca yönelik çalışacaklardır.