Dünyanın En Hızlı Elektrikli Uçağı, Rolls-Royce Tarafından Test Edildi

Dünyanın En Hızlı Elektrikli Uçağı, Rolls-Royce Tarafından Test Edildi

10 Kasım 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli uçak pazarı için hazırlıklar son hızıyla devam ediyor. Sektör henüz canlanması ancak son zamanlarda prototip testleri sık sık duymaya başladık. Genelde küçük üreticiler tarafından test edilen elektrikli uçakları duyduk ancak en son aldığımız haberlere göre Rolls-Royce, dünyanın en hızlı uçağını test aşamasına getirdi.

Şu anda elektrikli uçaklar için dünya hız rekoru, tepe hızı yaklaşık 342,9 km / sa olan Extra 330LE tarafından tutulmaktadır. Ancak ACCEL girişiminin bir parçası olarak Rolls-Royce tarafından tasarlanan ve üretilen yeni bir amaca yönelik elektrikli uçakla yakında bu rekor kırılabilir.

Şu anki rekor sahibi Extra 330LE, 1980’lerin sonunda tasarlanmış bir akrobasi uçağı olan ICE ile çalışan EA-300‘ün dönüştürülmüş bir versiyonuydu. Elektrikli versiyon, maksimum güç çıkışı 260 kW (348 beygir gücü) olan Siemens’in bir SP260D motoruna sahipken, tepe torku 1.000 Nm olarak ölçülmüştü.

Rolls-Royce, ionBird adlı özel yapım bir uçakla rekora meydan okumak için devreye giriyor. 500 beygir gücünde bir elektrik motoruna ve yaklaşık 480 km / sa öngörülen maksimum hıza sahiptir.

Şimdiye kadar resmi olarak uçuş yapılmadı ancak kısa süre önce yer testi aşamasını başarıyla tamamladı. Rolls-Royce, ionBird‘ün ilk uçuş tarihini henüz açıklamadı.

Pille çalışan uçakların kalkmasını engelleyen şey hız eksiklikleri değil, menzilleri oldu. Ve bu bağlamda ionBird‘ün hedeflediği 320 km menzili bunu bir gecede değiştirmeyecek ancak aynı zamanda diğer mevcut elektrikli uçaklar arasında etkileyici bir rakam; Örneğin, Extra 330LE, bir seferde yalnızca 20 dakika havada kalabilir, bu nedenle menzili çok daha azdır.

https://vimeo.com/461042529