Dünyanın En Ucuz Elektrikli Otomobili

Dünyanın En Ucuz Elektrikli Otomobili

19 Temmuz 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil üreticileri genel olarak orta kesime hitap eden bir fiyat politikasını benimsemişlerdir. Fosil yakıtlı araçlardan elektrikli otomobillere geçiş için fiyatların benzer olması önem arz ediyor. Ancak Porsche Taycan veya diğer süper elektrikli otomobiller için bu durum farklı ilerliyor. Biz daha çok Audi ve Tesla gibi orta seviye fiyata sahip araçlardan bahsediyoruz.

 Dünya çapında elektrikli otomobillerin satış rakamlarının azaldığı günümüzde 1000 doların altında araç bulmayı neredeyse imkansız olarak görmekteydik ancak dünyanın en ucuz elektrikli otomobili haberi kısa süre içerisinde tarafımıza ulaştı. Changli EV adındaki bu araç aslında tam bir elektrikli otomobil olarak nitelendirilemez. Yarı scooter yarı mobilet tarzı dört tekerli bir araç.

Tasarımsal açıdan oldukça iyi bir durumda olan bu elektrikli otomobili sipariş ettiğinizde kapınıza tam 1000 dolar karşılığında geliyor. Peki bu aracı tasarımsal olarak iyi yapan nedir ? Göze çarpan mühendislik özelliklerinden birkaçı nelerdir? Aslında, gerçek coilover ön süspansiyonu var, yekpare bir yapıya sahip (gerçek bir binek otomobil gibi, bir şasi üzerinde oturan bir gövde değil) ve hatta bir arka diferansiyel (üreticinin elektrik motorunu cıvataladığı) ile birlikte geliyor.

12 Volt kurşun asit pile sahip olan bu aracın pil gurubu arka koltuğun arkasında konumlandırılmış. İleriki sürüşler için bu kurşun asit pilleri lityum pillere çevirip daha uzun menzil elde edebilirsiniz. Beş adet kurşun asit pilden 60 Volt bir çıkış elde ediliyor. Umarız aracı beğenirsiniz ve sipariş verirsiniz.